w , ,

Jak ładować akumulator samochodowy

Załóż odpowiednie wyposażenie bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo jest najważniejsze w każdym momencie pracy nad pojazdem. Zacznij od założenia okularów ochronnych, aby ochronić Cię przed spadającymi przedmiotami pod maską samochodu, iskrami lub płynem akumulatorowym w przypadku uszkodzenia akumulatora. Możesz także nosić rękawiczki. Upewnij się, że obszar, w którym pracujesz, jest dobrze wentylowany i oświetlony wystarczająco, abyś mógł zobaczyć, gdzie idziesz i nad czym pracujesz.
 • Rękawice nie są konieczne, ale mogą chronić twoje ręce przed małymi uszczypnięciami i skaleczeniami podczas pracy nad pojazdem.
 • Upewnij się, że w okolicy nie ma dzieci podczas pracy na akumulatorze pojazdu, ponieważ iskry mogą latać, jeśli zetkną się ze sobą kable dodatnie i ujemne.
Ustal, jaki rodzaj baterii posiadasz. Aby właściwie naładować baterię, musisz najpierw określić typ posiadanej baterii. Zazwyczaj można to znaleźć gdzieś na akumulatorze, ale może być konieczne sprawdzenie witryny producenta, jeśli etykieta jest zbyt zużyta, aby ją odczytać lub jej nie ma. Należy również sprawdzić napięcie akumulatora, patrząc na jego etykietę lub w instrukcji obsługi pojazdu. Rodzaje baterii to:
 • Akumulatory mokre mogą być zdatne do użytku, co oznacza, że ​​są rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić ładowanie i żywotność baterii.
 • Baterie VRLA (bateria kwasowo-ołowiowa regulowana zaworem) są całkowicie szczelne i nie wymagają konserwacji. Baterie te są dostępne jako akumulatory żelowe lub maty szklane i są rzadziej spotykane w samochodach, chyba że zostaną zakupione jako modyfikacja po sprzedaży.
Zdobądź ładowarkę samochodową. Wybierz ładowarkę odpowiednią do twojej baterii i celów. Większość ładowarek będzie działać na wszystkie typy akumulatorów oprócz akumulatorów żelowych. Istnieją szybkie ładowarki, które mogą szybko naładować akumulator, a nawet zapewnić szybki start, a także ładowarki „podtrzymujące”, które zapewniają wolne, ale dłuższe ładowanie. Wiele nowszych ładowarek jest wyposażonych w mikroprocesor do monitorowania poziomu naładowania akumulatora. Te cyfrowe ładowarki automatycznie zatrzymają proces po pełnym naładowaniu akumulatora. Starsze, prostsze ładowarki należy zatrzymać ręcznie, aby zapobiec niebezpiecznemu przeładowaniu i nie należy ich pozostawiać w spokoju przez dłuższy czas, gdy są podłączone.
 • Przeczytaj instrukcję obsługi ładowarki, aby upewnić się, że używasz określonego urządzenia prawidłowo.
 • Nawet nowe ładowarki cyfrowe powinny być ściśle monitorowane podczas ładowania, aby zapewnić prawidłowe działanie i zatrzymanie przed przeładowaniem akumulatora.
Odłącz i wyjmij akumulator z pojazdu, jeśli to konieczne. Ważne jest, aby odłączyć akumulator przed przeprowadzeniem jakichkolwiek napraw lub konserwacji pojazdu. Przez większość czasu będziesz w stanie naładować akumulator bez wyjmowania go z samochodu, ale jeśli dotarcie do akumulatora lub zamocowanie kabli do ładowania w komorze silnika lub bagażniku, w którym znajduje się akumulator, okaże się trudne, wyjmij akumulator z samochodu całkowicie podczas ładowania.
 • Jeśli nie masz pewności, gdzie znajduje się bateria, sprawdź instrukcję obsługi pojazdu. Niektóre pojazdy mają akumulator w bagażniku, a większość ma go pod maską.
 • Odłącz najpierw zacisk ujemny, a następnie dodatni podczas wyjmowania akumulatora.
Oczyść zaciski akumulatora. Wszelkie zabrudzenia lub zabrudzenia na zaciskach akumulatora mogą uniemożliwić ustanowienie mocnego połączenia przewodów akumulatora z akumulatorem, dlatego ważne jest dokładne wyczyszczenie zacisków. Użyj sody oczyszczonej i wilgotnej szmatki lub papieru ściernego, aby zetrzeć wszelkie zabrudzenia lub rdzę. Przed przejściem do następnego kroku upewnij się, że zaciski są nieizolowane, aby zapewnić mocne ładowanie.
 • Czasami może się zdarzyć, że bateria ma solidny ładunek, ale brudne zaciski uniemożliwiały przepływ prądu.
 • Nie dotykaj końcówek gołą skórą, szczególnie jeśli jest na nich biały proszek. Ten proszek to zwykle suszony kwas siarkowy, który może poparzyć skórę, jeśli zetkniesz się z nim.
Umieść ładowarkę na stabilnej powierzchni. Nigdy nie należy umieszczać ładowarki bezpośrednio na akumulatorze, ponieważ może on podłączyć bieguny ujemne i dodatnie, powodując uszkodzenie akumulatora i ładowarki, a nawet wywołując pożar. Zamiast tego umieść ładowarkę na stabilnej powierzchni jak najdalej od akumulatora, na ile pozwolą kable. Przed podłączeniem ładowarki do ściany upewnij się, że obszar jest dobrze wentylowany, otwierając drzwi garażowe lub okna, jeśli jesteś w pomieszczeniu.
 • Upewnij się, że powierzchnia, na której umieszczasz ładowarkę, jest solidna i nieruchoma, aby zapobiec jej upadkowi lub odłączeniu się od akumulatora.
 • Użyj całej długości kabli, aby oddzielić akumulator od ładowarki tak bardzo, jak to możliwe.
Podłącz ładowarkę do akumulatora. Podłącz czarny kabel od ładowarki ze znakiem ujemnym (-) do ujemnego bieguna akumulatora oznaczonego tym samym symbolem. Następnie podłącz czerwony kabel ze znakiem dodatnim (+) do dodatniego bieguna akumulatora za pomocą odpowiedniego symbolu. Należy sprawdzić połączenia przed podłączeniem lub włączeniem ładowarki, ponieważ mieszanie dodatnich i ujemnych zacisków może doprowadzić do uszkodzenia akumulatora, a nawet pożaru.
 • Niektóre samochody mogą oznaczyć terminal dodatni literami POS zamiast symbolu dodatniego (+) i NEG zamiast znaku ujemnego (-).
 • Upewnij się, że kable są mocno podłączone, aby umożliwić przepływ prądu z ładowarki do akumulatora.
Ustaw ładowarkę. Cyfrowe ładowarki mogą wskazywać istniejące napięcie w akumulatorze i pozwalają ustawić ostateczny poziom napięcia, podczas gdy starsze modele mogą po prostu pozwalać na ustawienia włączania i wyłączania. Szybkie ładowarki pozwolą Ci także wybrać prędkość, z jaką chcesz ładować akumulator (często przedstawiany jako obraz żółwia dla wolnych ładunków i królika dla szybkich). Szybkie ładowanie jest dobre dla akumulatora samochodowego, który niedawno zginął w wyniku pozostawienia włączonych świateł lub czegoś podobnego, podczas gdy akumulator, który był rozładowany przez pewien czas, może wymagać wolniejszej metody ładowania, zanim akumulator będzie ponownie użyteczny.
 • Jeśli możesz ustawić napięcie, na którym ładowarka się zatrzyma, ustaw je na określone napięcie na akumulatorze lub podane w instrukcji obsługi pojazdu.
 • Nigdy nie ustawiaj ładowarki na szybkie ładowanie, jeśli pozostawisz pojazd bez nadzoru.
 • Być może zechcesz zostawić baterię na noc z wolnym ładowaniem, aby całkowicie ją naładować, jeśli była martwa przez pewien czas.
Sprawdź baterię. Po umożliwieniu naładowania akumulatora, sprawdź, czy działa. Niektóre cyfrowe ładowarki zapewniają odczyt informujący, czy akumulator prawidłowo utrzymuje ładunek, czy też należy go wymienić. Jest to często wskazywane przez wartość procentową, np. „100%”, ponieważ bateria jest naładowana w 100%. Możesz także użyć woltomierza do pomiaru napięcia akumulatora po odłączeniu od ładowarki, dotykając dodatnich i ujemnych kabli od woltomierza do odpowiednich zacisków akumulatora. Jeśli akumulator nadal znajduje się w samochodzie, najprostszym sposobem sprawdzenia tego może być po prostu podłączenie go ponownie i próba uruchomienia samochodu.
 • Jeśli woltomierz odczytuje liczbę woltów odpowiednich dla akumulatora, ładowarka wskazuje, że jest dobra, lub pojazd uruchamia się, akumulator jest wystarczająco naładowany.
 • Jeśli woltomierz lub ładowarka wskażą, że akumulator jest zły lub pojazd nie chce się uruchomić, mogą wystąpić inne problemy lub bateria może wymagać wymiany.
Zaparkuj działający samochód, aby był skierowany w stronę samochodu, na który skaczesz. Szybkie uruchomienie pojazdu polega na użyciu układu elektrycznego innego jadącego pojazdu, aby naładować akumulator w wystarczającym stopniu, aby umożliwić jego uruchomienie i naładowanie. Przed zaparkowaniem działającego samochodu upewnij się, że umieściłeś akumulator w obu pojazdach, ponieważ akumulatory niektórych pojazdów znajdują się w bagażniku. Po zlokalizowaniu akumulatorów w obu pojazdach pociągnij jeżdżący pojazd do siebie wystarczająco blisko siebie, aby przewody rozruchowe mogły połączyć oba akumulatory.
 • Jeśli akumulator znajduje się w bagażniku jednego z pojazdów, umieść go z powrotem na drugim, aby kable mogły dosięgnąć.
 • Ustaw hamulec postojowy na obu pojazdach, aby upewnić się, że nie ruszają się podczas ładowania.
Użyj kabli połączeniowych, aby połączyć dwa akumulatory. Pamiętaj, że po podłączeniu kabli połączeniowych do akumulatora dotknięcie dodatniego i ujemnego końca drugiej strony kabli spowoduje iskry, które mogą być niebezpieczne. Po wyłączeniu obu samochodów podłącz przewód rozruchowy do dodatniego bieguna rozładowanego akumulatora, a następnie do dodatniego bieguna dobrego akumulatora. Pamiętaj, aby nie dopuścić, aby kable ujemne zwisały w komorze silnika, gdzie mogą dotykać metalu, który mógłby służyć jako masa do ukończenia obwodu. Następnie podłącz kabel ujemny do ujemnego zacisku rozładowanej baterii, a następnie kabel ujemny na odpowiednim zacisku dobrego.
 • Może być konieczne wyczyszczenie zacisków obu baterii, aby zapewnić mocne połączenie.
 • Upewnij się, że podłączasz dodatnie końce do dodatnich zacisków, a ujemne kable do ujemnych zacisków. Pomieszanie ich może spowodować uszkodzenie lub pożar.
Uruchom działający samochód. Po bezpiecznym podłączeniu kabli uruchom działający pojazd, aby jego układ elektryczny mógł rozpocząć ładowanie rozładowanego akumulatora. Nie wyjmuj sprawnego pojazdu z postoju lub położenia neutralnego podczas ładowania. Pozwól, aby pojazd pracował przez kilka minut, zanim spróbujesz uruchomić drugi pojazd.
 • Po minucie lub dwóch spróbuj uruchomić martwy samochód. Jeśli bateria zmarł dopiero niedawno, powinna zacząć od razu.
 • Jeśli nie uruchomi się po minucie lub dwóch, pozwól mu ładować się trochę dłużej. Jeśli bateria była rozładowana przez pewien czas, ładowanie jej może potrwać dłużej.
Odłącz kable i pozwól pojazdowi ruszyć. Po uruchomieniu pojazdu możesz odłączyć kable rozruchowe od każdego pojazdu. Pozwól pojazdowi, który miał rozładowany akumulator, jeszcze trochę pracować. Być może naładowałeś akumulator wystarczająco, aby uruchomić pojazd, ale jeśli od razu go wyłączysz, może nie być wystarczającej ilości prądu, aby uruchomić go ponownie. Pozwalając na pracę, dajesz alternatorowi pojazdu możliwość naładowania akumulatora do końca.
 • Jeśli pojazd ponownie umiera po odłączeniu od drugiego samochodu, sprawdź, czy akumulator jest bezpiecznie podłączony.
 • Jeśli pojazd działa dobrze, wyjmij go na krótką przejażdżkę, aby dokładnie naładować akumulator, zanim ponownie go wyłączysz.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Jak usunąć zapach moczu kota?

Jak stworzyć plan diety dla diabetyków typu 2