w ,

Jak leczyć falowanie koni

Zwiększ czas swojego konia na pastwisku. Kluczem do leczenia fal jest zmniejszenie ekspozycji twojego konia na alergeny. Ponieważ stajnia ma kurz i inne alergeny w powietrzu, wydłużenie czasu wypasu konia zapewni mu więcej świeżego powietrza i mniejszą ekspozycję na alergeny. Więcej czasu na pastwisku dałoby również koniowi szansę zjedzenia świeżej trawy, która nie zawiera alergenów wywołujących falowanie.
 • Falowanie, które pogarsza się przez stajnie, nazywa się RAO związanym ze stodołą. Jeśli twój koń ma taką formę falowania, zostaw go na pastwisku tak bardzo, jak to możliwe. Elektroniczna baza danych artykułów recenzowanych przez University of Florida Institute of Food and Agricultural Sciences Idź do źródła
 • Inna forma fal, zwana RAO związaną z użytkami zielonymi, może faktycznie pogorszyć z czasem wypasu. Jeśli twój koń ma tego rodzaju falowanie, ogranicz czas jego wypasu do tylko miesięcy zimowych. Elektroniczna baza danych artykułów recenzowanych przez University of Florida Institute of Food and Agricultural Sciences Idź do źródła
 • Jeśli nie jesteś w stanie wydłużyć czasu wypasania konia, umieść go w części stajni, w której nie ma dużo alergenów w powietrzu. Może to być stoisko znajdujące się najbliżej wejścia do stajni lub w pobliżu okna.
 • W momencie postawienia diagnozy weterynarz będzie w stanie powiedzieć ci, jakie kształty wpływają na twojego konia.
Dbaj o dobrą wentylację stajni konia. Ilekroć sprowadzasz konia z pastwiska, stajnia powinna być dobrze wentylowana. Utrzymuj otwarte okna i drzwi stajni tak często, jak to możliwe. Świeże powietrze wchodzące z zewnątrz zmniejszy ilość alergenów w stajni.
 • Jeśli utrzymasz otwarte okna lub drzwi podczas chłodniejszych miesięcy, połóż koc na koniu, aby go ogrzać. Upewnij się, że koc pasuje do niego - paski źle dopasowanego koca mogą pozostawić ślady i rany na ciele konia.
 • Użyj dużych wentylatorów, aby zwiększyć przepływ powietrza i cyrkulację w stodole. Możesz także użyć wentylatorów skrzynkowych, aby zwiększyć przepływ powietrza w kabinie konia. Tak czy inaczej, upewnij się, że czyste powietrze wpływa do boksa konia.
Przechowuj prawidłowo siano. Ponieważ siano zawiera alergeny, przechowywanie go nad głową może zwiększyć poziom tych alergenów w powietrzu. Zamiast przechowywać siano nad głową, trzymaj je w obszarze całkowicie oddalonym od konia, takim jak przyczepa do przechowywania lub inny odporny na warunki pogodowe budynek.
 • Jeśli musisz przechowywać siano w stodole, przykryj je dużą plandeką, aby zmniejszyć ilość krążących alergenów.
Użyj ściółki o niskim zapyleniu w stajni swojego konia. Ściółka o niskim zapyleniu ma kluczowe znaczenie w leczeniu fal u koni. Przykładami pościeli o niskim zapyleniu są posiekany papier i posiekana tektura. Słoma jest bardzo zakurzona i nie jest zalecana do pościeli. Elektroniczna baza danych artykułów recenzowanych przez University of Florida Institute of Food and Agricultural Sciences Idź do źródła
 • Cząstki w słomie są dość duże i mogą nie dostać się wystarczająco daleko do płuc, aby spowodować zapalenie dróg oddechowych. Niemniej jednak lepiej byłoby, gdybyś nie ryzykował pogorszenia się koni u konia słomą.
Oczyść stajnię swojego konia. Czyszczenie kabiny spowoduje również zmniejszenie narażenia konia na alergeny, o ile zostanie to wykonane poprawnie. Po wyprowadzeniu konia na pastwisko użyj metalowego widły, aby usunąć obornik i brudną pościel. Następnie użyj łopaty, aby podnieść wszystko, co wpadnie przez listwy widły. Jeśli zobaczysz jakiekolwiek wilgotne plamy na podłodze (wskazujące na mocz), spryskaj je chłonnym dezodorantem, aby usunąć zapach amoniaku.
 • Amoniak pochodzący z rozkładającego się moczu może podrażniać drogi oddechowe konia.
 • Cząsteczki powietrza mogą spływać z powrotem w dół po czyszczeniu, więc nie wracaj konia do jego stajni do kilku godzin po czyszczeniu.
 • Nie zamiataj stajni często. Częste zamiatanie zwiększy poziom alergenów w powietrzu.
 • Przed zamiataniem rozważ zwilżenie podłogi, aby zmniejszyć ilość pyłu lecącego w powietrze.
 • Jeśli zdecydujesz się zamiatać lub użyć dmuchawy do czyszczenia kabin lub przejścia w oborze, zrób to, gdy wszystkie konie zostaną wyłączone, a stodoła będzie pusta.
Zwilżyć areny wewnętrzne lub areny z niewielkim lub zerowym oknem lub wentylacją. Spryskanie areny zminimalizuje, w niewielkim stopniu, ilość pyłu latającego wokół podczas pracy twojego konia. Zwilżenie areny powinno zapewnić Twojemu koniowi większy komfort podczas ćwiczeń.
Reklama
Wyeliminuj siano z diety konia. Wprowadzanie zmian w diecie twojego konia będzie również leczyć jego wstrząsy. Ponieważ jedzenie siana jest częstą przyczyną fal u koni, należy całkowicie usunąć siano z diety konia. W szczególności nie karm swojego konia siana okrągłego siana, które ma wysoką zawartość pyłu. Elektroniczna baza danych artykułów recenzowanych przez University of Florida Institute of Food and Agricultural Sciences Idź do źródła
 • Unikanie siana jest szczególnie ważne, jeśli twój koń ma ciężkie falowanie.
 • Kiedy koń je siano, a zwłaszcza siano z okrągłej beli, zakopuje w nim nos. Poruszanie nosem przez siano powoduje, że kurz unosi się w powietrze, co powoduje, że wdycha go, co poważnie zaostrza falę.
Namocz siano konia przed podaniem mu go. Jeśli usunięcie siana z diety konia nie jest możliwe, rozważ zanurzenie go w wodzie przed podaniem mu. Moczenie siana przez noc zmniejszy jego zawartość składników odżywczych, więc moczyć je tylko przez około 15 minut. Upewnij się, że twój koń natychmiast je. Jeśli nie, mokre siano wyschnie i wyrosną pleśnie.
 • Moczenie siana może być pomocne w łagodnych przypadkach falowania.
 • Niestety, moczenie siana może pogorszyć ciężki przypadek fal. Elektroniczna baza danych artykułów recenzowanych przez University of Florida Institute of Food and Agricultural Sciences Idź do źródła
 • Omów zalety i wady moczenia siana ze swoim weterynarzem. Mogą zalecić, czy byłaby to dobra strategia leczenia dla twojego konia.
 • Zastanów się nad zakupem dużego komercyjnego mydła, który będzie parzył twoje siano w dużych partiach, jeśli karmisz dużo koni. Parowce siana myją siano i zabijają pleśń i bakterie.
Nakarm swojego konia pełnym granulowanym pokarmem. Na pastwisku twój koń będzie miał dostęp do trawy, która jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie może zjeść Twój koń. Zimą, gdy na ziemi nie ma dużo trawy, nakarm konia kompletnym pokarmem granulowanym, który ma niski poziom pyłu i dostarcza składników odżywczych potrzebnych koniowi do zachowania zdrowia.
 • Zastanów się nad karmieniem swojego konia granulowanym pokarmem jako dodatkiem do trawy.
 • Postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie, aby określić, ile paszy dać koniowi.
 • Porozmawiaj ze swoim weterynarzem, jeśli nie jesteś pewien, który granulowany pokarm kupić dla twojego konia.
Dodaj pokarmy o niskim zapyleniu do diety konia. Poza trawą i granulowaną paszą, kilka innych niskopyłowych pokarmów jest dobrych dla koni z falami. Przykładami takich pokarmów są kiszonka, granulki lucerny i kostki lucerny. Lucerna jest rodzajem siana, ale ma mało pyłu, gdy jest w formie granulatu lub kostki.
 • Twój koń może w rzeczywistości preferować kostki siana lub kiszonkę w stosunku do pełnego karmienia.
Nakarm swojego konia na poziomie klatki piersiowej. Karmienie konia z ziemi utrzymuje jego drogi oddechowe i powstrzymuje go przed wdychaniem pyłu i alergenów z ziemi. Pozwala także osiadać na ziemi pod ziemią, gdzie koń nie będzie jadł.
Reklama
Daj koniowi ogólnoustrojowe kortykosteroidy. Jeśli twój koń ma łagodne lub umiarkowane falowanie, wówczas zmiany w jego diecie i środowisku mogą być wszystkim, czego potrzebuje do leczenia. Elektroniczna baza danych artykułów recenzowanych przez University of Florida Institute of Food and Agricultural Sciences Idź do źródła Jednak wiele koni z falami wymaga dodatkowego leczenia lekami. Kortykosteroidy (w skrócie steroidy) zmniejszają stany zapalne, dzięki czemu są bardzo skuteczne w leczeniu ciężkiego wzrostu.
 • Sterydy można podawać dożylnie lub doustnie.
 • Dożylny deksametazon, jeden rodzaj sterydów, jest skuteczny w leczeniu ciężkich przypadków fal. Prednizolon, inny steryd, ma mniej skutków ubocznych niż deksametazon. Zwykle stosuje się go w leczeniu mniej ciężkich przypadków fal. edis.ifas.ufl.edu/vm142
 • Długotrwałe stosowanie sterydów może mieć poważne skutki uboczne u koni. Aby zapobiec tym efektom ubocznym, weterynarz będzie stopniowo zmniejszał dawkę sterydów twojego konia.
Podaj lek rozszerzający oskrzela. Leki rozszerzające oskrzela rozluźniają drogi oddechowe, umożliwiając koniowi łatwiejsze oddychanie. Ten rodzaj leków może natychmiastowo złagodzić niedrożność dróg oddechowych. Leki rozszerzające oskrzela występują w kilku postaciach: do wstrzykiwań, doustnie i w aerozolu. Aerozolowe leki rozszerzające oskrzela, które koń może wdychać, są szczególnie przydatne dla koni o silnych falach.
 • Leki rozszerzające oskrzela mogą również usuwać śluz z płuc. Ich działanie trwa około 1 do 3 godzin.
 • Clenbuterol i albuterol to rodzaje leków rozszerzających oskrzela, które są dostępne w lokalnych drogeriach na receptę weterynarza.
 • Ponieważ leki rozszerzające oskrzela nie leczą stanów zapalnych, nie mogą być one jedyną metodą leczenia fal. Muszą być podawane ze sterydami. edis.ifas.ufl.edu/vm142
Rozważ sterydy w aerozolu. Jeśli twój koń potrzebuje długotrwałego stosowania sterydów, twój weterynarz może zalecić steryd w aerozolu w niskiej dawce. Steryd w aerozolu ma mniej skutków ubocznych niż steryd ogólnoustrojowy. Pamiętaj, że sterydy w aerozolu są drogie, ponieważ musisz podać maskę, aby podać lek. Pomimo kosztów ten preparat zapewni ukierunkowaną ulgę zapaleniu dróg oddechowych twojego konia. edis.ifas.ufl.edu/vm142
 • Aerozolowe sterydy nie są podawane na początku leczenia falami, ponieważ drogi oddechowe mogą być zbyt zatkane, aby lek działał skutecznie.
Unikaj niektórych leków. Niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwhistaminowe nie wykazały dużych korzyści u koni z falowaniem. Nie używaj tych leków do leczenia konia, jeśli ma falę.
Reklama

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Jak rozwijać własną wiedzę

Jak leczyć opryszczkę narządów płciowych