w ,

Jak przestać gryźć usta

Przewiduj swoje gryzienie. Zauważ, kiedy gryziesz, i zastanów się, jak się czujesz. Możesz mieć zwyczaj obgryzania warg, gdy czujesz się niespokojny lub znudzony. Powiedz sobie, kiedy masz zamiar wejść w sytuację, która może skłonić cię do gryzienia, dzięki czemu będziesz w pogotowiu.
 • W wielu przypadkach gryzienie jest tylko jednym z wielu fizycznych objawów niepokoju. Inne objawy to płytki oddech, szybsze bicie serca, zaczerwienienie i pocenie się. Kiedy poczujesz jeden z tych innych objawów, przygotuj się na powstrzymanie gryzienia.
Użyj konkurencyjnej techniki odpowiedzi. Kiedy poczujesz potrzebę gryzienia, zrób coś innego, co uniemożliwi to. Oblizaj usta lub potrzyj nimi palec. Lekko ugryź ołówek lub małą poduszkę lub zrób coś, co uniemożliwi gryzienie, na przykład oddychanie z otwartymi ustami, mówienie lub śpiewanie. Technikę tę stosuje się w leczeniu głęboko uwięzionych kompulsji, a także technik relaksacyjnych i poznawczej terapii behawioralnej.
 • Wypróbuj tę rutynę: kiedy chcesz gryźć, oddychaj głęboko z przepony przez 60 sekund, rozluźnij mięśnie jeden po drugim, a następnie użyj konkurencyjnej odpowiedzi przez 60 sekund. Archiwum czasopisma Narodowego Instytutu Zdrowia Stanów Zjednoczonych Idź do źródła
 • Zastępuj inne ruchy, takie jak zaciskanie warg, guma do żucia, gwizdanie lub ziewanie. Pamiętaj, aby nie dotykać ust ani twarzy, ponieważ może to być niehigieniczne i powodować późniejsze problemy, takie jak bolesny trądzik!
 • Poproś lekarza lub terapeuty o radę w zakresie rozwijania techniki konkurencyjnej odpowiedzi. Te same ruchy nie działają dla wszystkich.
Zablokuj swoje ukąszenia. Noszenie balsamu do ust o nieprzyjemnym smaku może ci przypomnieć, że nie gryziesz ust. Wypróbuj lekarstwo przeznaczone do leczenia spierzchniętych ust lub blokowania słońca. Jeśli trenujesz lizanie zamiast gryzienia, spróbuj założyć słodki balsam do ust, taki jak mięta lub świeża wanilia. Wywiad ekspercki. 22 kwietnia 2020 r. Smak i zapach balsamu pomoże ci pomyśleć o oblizaniu ust zamiast gryzieniu. Możesz również zastosować balsam do ust lub szminkę, gdy masz ochotę ugryźć.
 • Dla przypomnienia wetrzyj małą mentolową odżywkę do ust tuż pod nosem.
 • Jeśli jesteś w sytuacji, która powoduje obgryzanie warg, spróbuj ssać twarde cukierki, gumę do żucia lub nosić ochraniacz na usta.
Reklama
Odwiedź swojego lekarza. Lekarz może pomóc w ustaleniu przyczyny gryzienia lub skierować do specjalisty. Poważne żucie i gryzienie, które powoduje krwawienie, blizny lub inne uszkodzenie wargi lub jamy ustnej, wymaga pomocy medycznej. Obgryzanie warg jest często objawem lęku, ale może być również objawem zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (OCD) lub powtarzalnych zachowań skupionych na ciele (BFRB).
 • Obgryzanie warg może być tikiem. Są to najczęściej u młodych mężczyzn i często znikają bez leczenia po kilku miesiącach. Lekarz może pomóc wyeliminować inne możliwe przyczyny.
 • Zapytaj swojego dentystę o uzyskanie osłony na usta, aby uzyskać pomoc w obgryzaniu warg, żucie i zaciskaniu. Jeśli gryziesz w nocy lub podczas siedzącego trybu życia, takiego jak czytanie, oglądanie telewizji lub studiowanie, mogą być one niezwykle pomocne.
Poszukaj pomocy terapeuty. Niezależnie od tego, czy obgryzasz usta z powodu lęku lub silnego przymusu, uzyskanie terapii jest bardziej skuteczne niż leki. Twój terapeuta prawdopodobnie wyszkoli cię w nawracaniu nawyków. Będzie to wymagało technik uważności, technik relaksacyjnych i konkurencyjnych technik reakcji. Poproś o skierowanie do terapeuty z doświadczeniem w leczeniu kompulsji i lęków.
 • Zapytaj swojego terapeuty o poznawczą terapię behawioralną, która koncentruje się na relacjach między myślami a zachowaniami.
 • Grupy wsparcia mogą być również pomocne, zwłaszcza jeśli nie znasz innych ludzi, którzy rozumieją, przez co przechodzisz. Oddolna organizacja zajmująca się zdrowiem psychicznym zapewniająca zasoby, wsparcie i edukację dla osób dotkniętych chorobami psychicznymi Idź do źródła
Porozmawiaj z psychiatrą na temat leków przeciwlękowych. Jeśli nic nie pomaga, możesz mieć zaburzenie lękowe, które można złagodzić za pomocą leków. Uogólnione zaburzenie lękowe, zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne i inne zaburzenia lękowe nie zawsze odpowiadają na terapię rozmową. W zależności od diagnozy i profilu zdrowotnego psychiatra może przepisać leki w celu leczenia niepokoju. Edukacyjna strona internetowa jednego z wiodących szpitali na świecie Idź do źródła
 • Może to obejmować lek przeciwdepresyjny, taki jak leki z selektywnego inhibitora wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) i klasy leków inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny-norepinefryny (SNRI).
 • Możesz otrzymać Buspiron, lek opracowany specjalnie w celu leczenia lęku, lub benzodiazepiny, które są środkami uspokajającymi przepisywanymi w leczeniu ciężkich przypadków.
 • Nie wszystkie przyczyny obgryzania warg reagują na leki. Na przykład BFRB najlepiej reaguje na odwrócenie nawyków, stosując leki przepisywane tylko na choroby współistniejące.
Reklama
Odwiedź dentystę, żeby sprawdzić zęby. W niektórych przypadkach gryzienie jest wywoływane przez strukturę twoich ust. Jeśli twoje zęby są źle ustawione, twoje ciało może nieświadomie próbować je wyrównać, umieszczając między nimi usta. Jeśli masz zgryz lub inny rodzaj niewspółosiowości, który Twoim zdaniem może powodować ugryzienie, udaj się do dentysty, aby omówić sposób jego usunięcia.
 • Dentysta będzie w stanie poinformować cię, czy niewspółosiowość jest czynnikiem w twoim gryzieniu. Zabiegi mogą obejmować uzyskanie aparatu ortodontycznego lub elementu podtrzymującego w celu rozwiązania problemu. Po wyrównaniu zębów należy przestać gryźć.
Lód swoje rany. Jeśli przypadkiem ugryziesz się w wargę lub policzek, możesz stworzyć guzek. Podczas gojenia się może być trudno uniknąć odgryzienia występu. Aby zapobiec powtarzającym się przypadkowym ukąszeniom, obijaj guzek tak długo, aż obrzęk ustąpi. Podczas siedzącego trybu życia wkładaj do ust klin materiału, aby zapobiec bezmyślnemu przypadkowemu gryzieniu.
Żuj mądrze. Możesz przypadkowo ugryźć się, jeśli szybko zjesz lub źle wyregulujesz szczękę. Podobnie jak inne przypadkowe ukąszenie, jedno ukąszenie może narazić Cię na powtarzające się i coraz bardziej bolesne ukąszenia. Jeśli podczas żucia przygryziesz wargę lub policzek, daj ustom czas na wyleczenie. Przez kilka dni jedz miękkie potrawy, takie jak jogurt, mus jabłkowy i zupa, aż zniknie obrzęk.
Reklama

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Jak przechowywać arbuza

Jak uniknąć wpływu obraźliwych komentarzy