w , ,

Jak skoncentrować się na czytaniu lub pracy

Znajdź spokojne miejsce. Zastanów się nad potencjalnymi zakłóceniami miejsca i wybierz takie, które ma ich jak najmniej.
 • Idealne miejsce będzie się różnić w zależności od osoby: jeśli obecność innych ludzi cię rozprasza, unikaj bibliotek i części wspólnych w domu. Jeśli hałas najbardziej Ci przeszkadza, biblioteka może być dla Ciebie idealnym środowiskiem.
 • Unikaj miejsc, które kojarzysz z innymi czynnościami: mogą one działać jako odwrócenie uwagi. Na przykład studiowanie miejsca, w którym trzymasz telewizor, może w końcu zachęcić cię do włączenia; nauka w łóżku może dla niektórych działać, ale drzemka może przeszkadzać.
 • Jeśli wybrałeś przestrzeń myślącą, że to może zadziałać, a potem coś cię w niej rozproszyło, uciekaj i przejdź do jednego bez tej rozproszenia. Zmuszenie się do zignorowania tego podczas próby czytania lub studiowania spowoduje, że twoja koncentracja będzie zajęta czymś innym niż zadanie do wykonania.
Przygotuj miejsce do pracy. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo światła i miejsca, aby przechowywać książki i narzędzia. Użyj krzesła, które utrzymuje proste plecy, ale wygodnie siedzi. Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz przed rozpoczęciem pracy. Wstanie w poszukiwaniu czegoś zakłóci przepływ pracy i może doprowadzić do innych rozproszeń.
 • Właściwe oświetlenie jest ważne. W słabym otoczeniu twoje oczy szybciej się męczą, co może spowodować, że będziesz robić więcej przerw niż potrzeba. Jeśli korzystasz ze sztucznego oświetlenia, ustaw źródło bezpośrednio na stronie zamiast nad ramieniem. Harvard Medical School's Educational Site for Public Idź do źródła
Słuchaj muzyki, jeśli to pomaga. Wpływ szumu tła na naszą koncentrację jest bardzo subiektywny: możesz pracować najlepiej w całkowitej ciszy lub znaleźć muzykę, która pomoże ci odciąć się od faktycznego i mentalnego rozproszenia.
 • Słuchaj różnych gatunków muzyki i zobacz, który z nich pomaga ci się najbardziej skoncentrować: możesz być rozproszony tekstem i wolisz muzykę ambient, lub możesz znaleźć kadry muzyki rapowej, które pomogą ci pozostać skupionym. Gdy znajdziesz gatunek, który najlepiej Ci odpowiada, trzymaj się go.
 • Tworzenie środowiska dźwiękowego, które pomaga koncentracji, niekoniecznie wymaga muzyki. Możesz preferować hałas w tle studenckiego salonu lub kawiarni.
Usiądź i zrób to, co musisz zrobić. Chociaż może się to wydawać oczywiste, ciężko jest zmusić się do zmierzenia się z faktem, że jest jeszcze wiele do zrobienia i im szybciej zaczniesz, tym szybciej to skończysz. Po przygotowaniu przestrzeni wyobraź sobie, że jesteś pilotem odrzutowca, wejdź do kokpitu i usiądź przed tablicą kontrolną. Samolot czeka na start, a ty nim rządzisz!
 • Możesz również wyobrazić sobie cienką bańkę wokół ciała i przestrzeni roboczej: wszystko, co naprawdę się liczy, to, co jest w środku. Bańka pęknie, gdy tylko skończysz, i ponownie wpuści świat zewnętrzny.
 • W tym celu słuchanie muzyki przez słuchawki jest dobrym sposobem na użycie dźwięku jako sposobu na umieszczenie się w samodzielnym bańce koncentracyjnej.
Powróć w to samo miejsce, ilekroć musisz się skoncentrować. Rozwijanie nawyku czytania lub pracy w tym samym miejscu ma swoje zalety psychologiczne. Kiedy tam pójdziesz, twój umysł połączy środowisko z działaniem, które w nim wykonujesz (na przykład czytanie) i zabierzesz się do pracy szybciej.
 • Gdy rozwiniesz ten nawyk, nie będziesz już musiał starać się skoncentrować. Poprzez skojarzenie, twój umysł automatycznie odczyta fizyczne przejście do takiej przestrzeni (gabinetu) jako mentalne przejście w czas koncentracji.
Reklama
Znajdź harmonogram, który najbardziej Ci odpowiada. Może to oczywiście być podyktowane innymi zobowiązaniami, ale przede wszystkim powinieneś dowiedzieć się, jak działa twoje ciało. Po raz kolejny jest to subiektywne. Bez względu na to, czy jesteś poranną osobą, czy nocną sową, wybierz porę dnia, kiedy energia jest najwyższa.
 • Jeśli potrzebujesz zmaksymalizować czas na ukończenie dużej ilości pracy, pozostaw łatwiejsze zadania tej części dnia, w której twój poziom uwagi będzie niższy. Na przykład, jeśli piszesz esej, dokonaj myślenia i czytania w tle, gdy jesteś bardziej skoncentrowany, sformatuj go lub popraw, gdy jesteś mniej skoncentrowany.
 • Posiadanie ustalonego harmonogramu jest jak znalezienie właściwej przestrzeni: trening ciała w kojarzeniu określonego czasu z zadaniem ułatwi ci przejście od czasu wolnego do pracy, kiedy nadejdzie czas skupienia.
Skup się na jednej rzeczy na raz. Wielozadaniowość to zazwyczaj przywilej tych, którzy nie mają trudności ze znalezieniem koncentracji w każdej sytuacji. Jeśli jednak zmagasz się z utrzymaniem koncentracji, ograniczenie się do jednej czynności jest najlepszym sposobem, aby nie dać się ponieść innym zadaniom.
 • Wybór odpowiedniego środowiska i czasu odgrywa dużą rolę: dlatego najlepiej unikać miejsc, w których zwykle wykonujesz inne czynności, takie jak sypialnie, kuchnie lub salony. Ponieważ zostały zaprojektowane tak, aby wykluczyć wszelkie zakłócenia, biblioteki i pokoje do nauki działają dla większości ludzi jako najlepsze miejsce do koncentracji.
 • Twój telefon i laptop mogą być świetnym źródłem rozrywki. Jeśli czytasz go i zbyt często sprawdzasz pocztę e-mail, pobierz dokumenty, nad którymi pracujesz (jeśli są w trybie online) i wyłącz połączenie internetowe, wycisz telefon i przechowuj go w torbie lub kieszeń.
Podziel większe zadania na mniejsze. Czasami rozproszenie może wynikać z samego zadania: jeśli czujesz się przytłoczony jego rozmiarem, przygotuj jasny plan mniejszych kroków, które możesz podjąć w celu jego wykonania. Łatwo będzie zabrać się do pracy, gdy zostanie to podzielone na łatwiejsze do zarządzania bity.
 • Na przykład, mając piętnaście książek do przeczytania w ciągu niecałego tygodnia, może być trochę zadziwiające: sporządzić listę, które są ważniejsze i należy je uważniej przeczytać; podzielić je na kategorie; sporządzić harmonogram, o którym powinieneś czytać każdego dnia; poświęć trochę czasu na przeczytanie innych źródeł, w których podsumowano główne punkty każdej książki, abyś wiedział, czego się spodziewać, gdy do nich podejdziesz.
Rób przerwy. To nienaturalne, że ktoś jest skupiony przez cały dzień. Nie pozwolenie sobie na trochę czasu wolnego może faktycznie zmniejszyć koncentrację i zmęczyć cię. Upewnij się, że twój dzienny harmonogram obejmuje kilka przerw o różnej długości, w których możesz zrestartować swoje energie.
 • Możesz robić więcej przerw, gdy zaczynasz budować swoje umiejętności koncentracji i zmniejszać ich liczbę, jeśli czujesz, że twój czas koncentracji się wydłuża.
 • Na przerwy wybieraj czynności, które oczyszczają umysł, takie jak ćwiczenia lub skup się na czymś innym niż praca, np. Gotowanie lub pogawędka z przyjaciółmi.
Bądźcie surowi wobec siebie, kiedy będziecie przestrzegać harmonogramu. Jeśli twoja przerwa ma trwać 10 minut, ciesz się nimi w pełni, ale gdy się skończy, wróć do pracy bez wahania.
Zdobądź nagrodę. Oddanie sobie małej nagrody za każdy okres, na którym się koncentrujesz, to dobry sposób na szybszą i wydajniejszą pracę. Daje to również więcej motywacji do rozwijania umiejętności koncentracji w dłuższej perspektywie. Może to być coś, co lubisz robić.
 • Wielkość nagrody powinna być proporcjonalna do wykonywanego zadania. Po dwugodzinnej sesji studyjnej możesz nagrodzić się przekąską, a po całym dniu pracy bardziej odpowiedni jest dobry posiłek; cały tydzień pisania esejów może wezwać na wieczór z przyjaciółmi.
Reklama
Przeczytaj w celu. Przedmiot badań może działać sam w sobie jako rozproszenie, jeśli nie wiesz, jak sobie z tym poradzić. Wyznacz jasne cele czytania na podstawie tego, co czytasz. Ustal z góry, jakie informacje potrzebujesz z tekstu i poszukaj ich zamiast czytać od góry do dołu.
 •   Zrób listę problemów i pytań , na które odpowiedzi możesz znaleźć w tekście. To zmieni twoje zadanie czytania w ćwiczenie badawcze i sprawi, że pominiesz nieistotne fragmenty. Na przykład, jeśli interesuje Cię tylko ogólny argument autora, znajdź akapit, w którym jest to wyraźnie określone i przejrzyj dowody.
 •   Przeszukuj i skanuj . Skimowanie oznacza czytanie o znaczeniu ogólnym, a skanowanie to najlepszy sposób, aby to zrobić. Twoje oczy powinny szukać słów kluczowych i fragmentów w tekście. Zwróć większą uwagę na tytuły oraz zdania otwierające i zamykające w każdym akapicie.
 • Możesz wstępnie przeczytać tekst , po prostu przeglądając tytuły i podtytuły. Po wykonaniu tej czynności możesz powrócić do niego z mapą jego nadrzędnych argumentów. W drugiej sesji czytania dowiesz się, czego się spodziewać i na których sekcjach warto poświęcić więcej czasu.
Zaangażuj wszystkie zmysły w proces czytania. Czytanie to znacznie więcej niż aktywność wizualna: możesz czytać ważne punkty lub głośno komentować, zapisywać je lub zaznaczać tekst. Wszystkie te działania stworzą połączenie między tobą a tekstem i zaangażują całe twoje ciało w proces uczenia się.
 • Jeśli jesteś uczniem wizualnym, zaznacz tekst i zaznacz kontury, aby się na nim skupić i zapamiętać. Jeśli lepiej zapamiętujesz dźwięki, używaj rymów i akronimów.
Zaznacz tekst i rób notatki. Podkreśl lub podkreśl ważne fragmenty i słowa kluczowe, rób notatki na marginesie lub na innym dokumencie. Ułatwi ci to powrót do tekstu i sprawdzenie, jakie są główne punkty.
 • Jeśli pożyczyłeś książkę z biblioteki, rób notatki na osobnej kartce papieru lub laptopie.
Skoncentruj swoją energię na zrozumieniu tematu. Kiedy czytasz, twój umysł może wędrować w dół linii myśli niezwiązanych z informacjami zawartymi w tekście. Powtarzaj sobie w ciszy lub na głos główne punkty własnych słów, aby sprawdzić, czy w pełni zrozumiałeś znaczenie tekstu. Zainteresowanie tym, nad czym pracujesz, jest głównym czynnikiem naszego poziomu koncentracji. Jeśli nie możesz połączyć się z tekstem, oto kilka sposobów na zainteresowanie go:
 •   Zachowaj krytyczne podejście: zadaj sobie pytania i nie krępuj się, myśląc o dowodach przeciwko konkretnemu argumentowi.
 •   Przewiduj, co zostanie powiedziane dalej na podstawie tego, co przeczytałeś do tej pory; może to przyspieszyć proces odczytu.
 •   Nawiąż połączenie z tym, co już wiesz.
Przekształć informacje w zarys. Możesz albo wyobrazić sobie jeden w swoim umyśle, albo faktycznie narysować go w swoich notatkach. Pomoże to streścić argumenty i skoncentrować się na ich ogólnym znaczeniu.
 • Nawet w tym przypadku powiązanie informacji w tekście z tym, co już wiesz, jest najlepszym sposobem na odniesienie się do tekstu i dopasowanie go do większej ustrukturyzowanej wiedzy, którą już posiadasz.
Użyj technik samoregulacji, aby uniknąć rozproszenia. Jeśli wdrożyłeś wszystkie takie strategie i nadal starasz się skoncentrować lub nie miałeś innej opcji niż studiowanie w miejscu, w którym nie ma ucieczki przed zewnętrznymi zakłóceniami, oto kilka podstawowych metod, które pomogą Ci je oddzielić:
 •   Be Here Now : kiedy zdasz sobie sprawę, że straciłeś kontrolę nad tym, co czytasz lub robisz, powiedz sobie: „bądź tutaj teraz”, aby aktywnie przywrócić swój umysł do służby;
 •   The Spider Technique : ćwicz się ignorować odgłosy i działania w tle, uświadamiając sobie, że są one nieistotne. Technika ta nosi nazwę reakcji pająka po kilkukrotnym wstrząśnięciu sieci przez obiekt. Za pierwszym razem sprawdzi, czy jest uwięziony owad, ale wtedy przestanie łączyć te wibracje z potencjalną obecnością pożywienia i je zignoruje.
 •   Worry List : trzymaj obok siebie notatnik, w którym możesz notować niepowiązane rzeczy, które musisz zrobić, które pojawiają się w twoim umyśle, próbując skupić się na pracy. Po ich zapisaniu nie zapomnisz: odłóż je na bok i zaopiekuj się nimi, gdy skończysz.
 •   Wedging : zacznij od skupienia się na swojej pracy przez bardzo krótki okres czasu, na przykład 5 minut. Kiedy to się skończy, możesz zrobić sobie krótką przerwę, jeśli masz na to ochotę, ale robiąc to, zobowiązaj się do powrotu do pracy na nieco dłuższy okres czasu, po czym możesz zrobić kolejną krótką przerwę, a następnie pracować nawet dłużej. Może to pomóc w zbudowaniu dłuższego okresu uwagi.
Reklama

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Jak odblokować konto na Facebooku

Jak zrobić lakier do paznokci matowy