w ,

Jak stworzyć dobry film dokumentalny

Wybierz godny temat. Jaki będzie twój film o ? Twój dokument powinien być godny czasu odbiorców (nie wspominając o swoim). Upewnij się, że Twój temat nie jest czymś przyziemnym lub powszechnie uzgodnionym. Zamiast tego spróbuj skupić się na tematach kontrowersyjnych lub mało znanych lub spróbuj rzucić nowe światło na osobę, problem lub wydarzenie, o którym opinia publiczna w dużej mierze zdecydowała. Mówiąc najprościej, staraj się filmować rzeczy interesujące i unikaj rzeczy nudnych lub zwykłych. Nie oznacza to, że Twój dokument musi być ogromny lub imponujący - bardziej intymne filmy dokumentalne na mniejszą skalę mają taką samą szansę na rezonowanie z publicznością, jeśli opowiadana przez nich historia jest porywająca.
Znajdź interesujący Cię temat, który również będzie interesujący i pouczający dla Twojej publiczności.
 • Najpierw wypróbuj swoje pomysły w formie ustnej. Zacznij opowiadać o swoim pomyśle dokumentalnym w formie opowiadania rodzinie i znajomym. Na podstawie ich reakcji możesz zrobić jedną z dwóch rzeczy; całkowicie zepsuć pomysł lub zweryfikować go i iść do przodu.
 • Choć filmy dokumentalne są edukacyjne, wciąż muszą przyciągać uwagę publiczności. Tutaj dobry temat może zdziałać cuda. Wiele filmów dokumentalnych dotyczy kontrowersyjnych problemów społecznych. Inni opowiadają o przeszłych wydarzeniach, które budzą silne emocje. Niektórzy kwestionują to, co społeczeństwo uważa za normalne. Niektórzy opowiadają historię poszczególnych osób lub wydarzeń, aby wyciągać wnioski na temat większych trendów lub problemów. Niezależnie od tego, czy wybierzesz jedno z tych podejść, czy nie, upewnij się, że wybierasz temat, który może przyciągnąć uwagę odbiorców.
 • Na przykład, kiepskim pomysłem byłoby stworzenie filmu dokumentalnego o życiu codziennym w przypadkowym małym miasteczku, chyba że naprawdę wierzysz, że możesz uczynić życie zwykłych ludzi ciekawym i sensownym w jakiś sposób . Lepszym pomysłem byłoby nakręcenie filmu dokumentalnego , który porównuje codzienne życie tego małego miasteczka z historią morderczego morderstwa, które miało tam miejsce, pokazując, jak przestępcy dotknęli mieszkańców miasta.
Daj swojemu filmowi cel. Dobre filmy dokumentalne prawie zawsze mają rację - dobry dokument może zadać pytanie o sposób funkcjonowania naszego społeczeństwa, próbować udowodnić lub obalić ważność określonego punktu widzenia lub rzucić światło na wydarzenie lub zjawisko nieznane szerokiej publiczności w nadziei na pobudzenie akcji. Nawet filmy dokumentalne o wydarzeniach, które miały miejsce w przeszłości, mogą nawiązać do dzisiejszego świata. Mimo swojej nazwy, celem dokumentu nie jest tylko dokumentacja czegoś, co się wydarzyło. Celem dokumentu nie powinno być tylko pokazanie, że wydarzyło się coś ciekawego - naprawdę dobry dokument powinien przekonać, zaskoczyć, zadać pytanie i / lub rzucić wyzwanie publiczności. Spróbuj pokazać , dlaczego publiczność powinna czuć się pewnie w stosunku do ludzi i rzeczy, które filmujesz.
 • Uznany reżyser Col Spector mówi, że oprócz tego, że nie wybiera godnego tematu, nie zadaje żadnych poważnych pytań i nie wybiera nadrzędnego tematu, to dwa z najpoważniejszych błędów, jakie może popełnić twórca filmów dokumentalnych. Mówi Spector: „Przed filmowaniem zadaj sobie pytanie, jakie pytanie zadaję i jak ten film wyraża mój światopogląd?”
Zbadaj swój temat. Nawet jeśli znasz swój temat, nadal bardzo mądrym pomysłem jest dokładne zbadanie go przed rozpoczęciem filmowania. Przeczytaj o swoim temacie jak najwięcej. Obejrzyj filmy na swój temat, które już istnieją. Skorzystaj z Internetu i dowolnej biblioteki, do której masz dostęp, aby znaleźć informacje. Co najważniejsze, porozmawiaj z ludźmi, którzy znają lub są zainteresowani twoim tematem - historie i szczegóły, które ci ludzie podadzą, pomogą ci zaplanować film.
 • Kiedy już zdecydujesz się na interesujący Cię temat ogólny, skorzystaj z badań, aby pomóc ci zawęzić temat. Jeśli na przykład interesują Cię samochody, wskaż osoby, wydarzenia, procesy i fakty związane z samochodami, na które natrafisz w swoich badaniach, które szczególnie Cię interesują. Na przykład, możesz zawęzić dokument o samochodach do jednego o konkretnej grupie ludzi, którzy pracują na klasycznych samochodach i zbierają się, aby się nimi pochwalić i porozmawiać o nich. Dokumenty o wąskim ukierunkowaniu są często łatwiejsze do nakręcenia, a czasem do przyciągnięcia uwagi odbiorców.
 • Dowiedz się jak najwięcej na temat i wykreśl krajobraz, aby zobaczyć, czy istnieje już dokument lub projekt medialny. Tam, gdzie jest to możliwe, chcesz, aby twój dokument i podejście do tematu były inne niż wszystko, co mogłoby się tam znaleźć.
 • Wykonaj kilka wywiadów wstępnych na podstawie swoich badań. Umożliwia to rozpoczęcie tworzenia pomysłu na historię z głównymi perspektywami tematycznymi.
Napisz zarys. Jest to bardzo przydatne dla kierownictwa projektu i potencjalnych sponsorów. Zarys daje również wyobrażenie o historii, ponieważ projekt musi opierać się na wszystkich elementach dobrej historii. W procesie konspektu powinieneś także zbadać konflikt i dramat, których będziesz potrzebować, aby historia pozostała przy życiu, ponieważ rozwija się ona bez przerywania.
Zatrudnij personel, jeśli to konieczne. Jest całkowicie możliwe, że jedna osoba może badać, planować, kręcić i edytować dokument samodzielnie, szczególnie jeśli jego zakres jest stosunkowo niewielki lub intymny. Jednak wielu może uznać to podejście za „jedną osobę, jedną kamerę” za niezwykle trudne lub zaowocować amatorskim, niepolerowanym materiałem filmowym. Zastanów się nad zatrudnieniem lub rekrutacją doświadczonej pomocy przy tworzeniu dokumentu, zwłaszcza jeśli podejmujesz ambitny temat lub chcesz, aby Twój film miał dopracowaną, profesjonalną jakość.
 • Aby uzyskać pomoc, możesz spróbować rekrutować wykwalifikowanych przyjaciół i znajomych, reklamować swój projekt za pomocą ulotek lub postów online lub skontaktować się z agencją talentów. Oto kilka rodzajów specjalistów, których możesz rozważyć zatrudnienie:
  • Kamerzyści
  • Oświetlacze
  • Pisarze
  • Badacze
  • Redaktorzy
  • Aktorzy (dla scenariuszy / odtworzeń)
  • Rejestratory / edytory audio
  • Konsultanci techniczni.
Zatrudniając lub rekrutując zespół, szukaj osób o podobnych wartościach, jeśli chodzi o tematykę filmu dokumentalnego. Weź również pod uwagę zatrudnienie młodej, obiecującej ekipy, która jest zainspirowana kontaktami z rynkami i widownią, o których mogłeś zapomnieć.
 • Zawsze rozmawiaj z operatorem kamery i innymi kreatywnymi ludźmi zaangażowanymi w dokument. To pomaga uczynić twoich dokumentów wspólnym wysiłkiem, ze wspólną wizją. Praca w środowisku współpracy oznacza, że ​​często zauważysz, że twoja załoga coś widzi i wnosi wkład w projekt w sposób, który mógł zostać przeoczony.
Naucz się podstawowych technik filmowych . Poważni twórcy filmów dokumentalnych powinni przynajmniej zrozumieć, w jaki sposób filmy są produkowane, inscenizowane, kręcone i edytowane, nawet jeśli sami nie są w stanie zrobić wszystkich tych rzeczy. Jeśli nie wiesz, jaki jest techniczny proces tworzenia filmów, warto przestudiować tworzenie filmów przed nakręceniem dokumentu. Wiele szkół wyższych i uniwersytetów oferuje kursy filmowe, ale możesz także zdobyć praktyczne doświadczenie, pracując nad zestawami filmowymi przed lub za kamerą.
 • Chociaż wielu reżyserów wywodzi się ze szkoły filmowej, wiedza praktyczna może przeważyć formalną edukację filmową. Na przykład komik Louis C.K., który pracował jako reżyser w filmie i telewizji, zdobył doświadczenie w tworzeniu filmów, pracując w lokalnej publicznej stacji dostępu.
Zdobądź wyposażenie. Spróbuj użyć najlepszej dostępnej jakości mediów (wysokiej klasy kamery itp.). Błagaj lub pożyczaj sprzęt, na który inaczej nie stać, i wykorzystaj swoje kontakty, aby uzyskać dostęp do przedmiotów i sprzętu.
Zorganizuj, zarysuj i zaplanuj swoje zdjęcia. Niekoniecznie musisz wiedzieć dokładnie , jak Twój dokument się ułoży, zanim zaczniesz kręcić - możesz odkryć rzeczy podczas procesu filmowania, które zmieniają twoje plany lub oferują nowe możliwości dochodzenia . Jednak zdecydowanie powinieneś mieć plan przed rozpoczęciem fotografowania, w tym zarys określonego materiału, który chcesz sfilmować. Posiadanie planu z wyprzedzeniem da ci dodatkowy czas na zaplanowanie wywiadów, obejście harmonogramów konfliktów itp. Twój plan strzelania powinien obejmować:
 • Określone osoby, z którymi chcesz przeprowadzić wywiad - nawiązaj kontakt z tymi osobami tak wcześnie, jak to możliwe, aby umówić się na rozmowę kwalifikacyjną.
 • Konkretne wydarzenia, które chcesz rejestrować w momencie ich wystąpienia - zorganizuj podróż na te wydarzenia i z nich, w razie potrzeby kup bilety i uzyskaj pozwolenie od planistów wydarzenia, aby móc strzelać do wydarzenia.
 • Określone pisma, obrazy, rysunki, muzykę i / lub inne dokumenty, których chcesz użyć. Uzyskaj zgodę na ich użycie od twórców, zanim dodasz je do swojego dokumentu.
 • Wszelkie dramatyczne odtworzenia, które chcesz nakręcić. Szukaj aktorów, rekwizytów i miejsc do fotografowania z dużym wyprzedzeniem.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Jak tatuować

Jak pomóc Cellulitis leczyć szybciej