w ,

Jak suszyć tytoń

Suszony tytoń jesienią dla najlepszych rezultatów. Ciepłe, suche dni i chłodne, stosunkowo wilgotne noce późnego lata i wczesnej jesieni zapewniają idealne warunki do suszenia liści tytoniu.
Zbierz liście, które są jasnożółte do suszenia. Liście tytoniu, które są zbyt zielone, wyschną na zielono, czego chcesz uniknąć. Zazwyczaj dolne liście rośliny szybciej żółkną, więc weź je najpierw do wyschnięcia.
Znajdź dobrze wentylowane schronienie do suszenia, zwykle stodołę lub szopę. Liście muszą być chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, deszczu i wiatru do suszenia. Stodoła, szopa lub garaż dobrze by do tego służyły. Możesz nawet wysuszyć liście w domu, o ile masz wystarczająco dużo miejsca - po prostu upewnij się, że powietrze nie jest zbyt suche.
 • Znajdź schronienie, w którym będziesz mieć kontrolę nad wilgotnością poprzez otwieranie lub zamykanie drzwi, okien lub otworów wentylacyjnych. Musisz utrzymać względnie wysoką wilgotność, aby liście nie wysychały zbyt szybko.
 • Upewnij się, że liście są chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, które mogą je spalić.
Zawieś tytoń w pęczkach po 3 do 5 liści. Przymocuj liście do sznurka lub liny, zwinięte razem na łodydze i związane mocną gumką, która skurczy się, gdy liście się skurczą. Jeśli suszysz tylko kilka liści, inną metodą jest nawleczenie poszczególnych łodyg i zawieszenie liści na sznurku.
Reklama
Kontroluj wilgotność suchych liści. W chłodniejszych okresach otwórz drzwi stodoły lub szopy w ciągu dnia, aby wprowadzić stosunkowo cieplejsze powietrze z zewnątrz. W cieplejszych okresach, a jeśli twoje liście zbyt szybko schną, zamknij drzwi w ciągu dnia i otwórz je w nocy, aby wprowadzić wilgotne nocne powietrze.
 • Może być konieczne użycie nawilżacza, jeśli liście zbyt szybko wysychają.
 • Jeśli wysuszysz tytoń w domu, pamiętaj o temperaturze i wilgotności, aby uniknąć zbyt szybkiego suszenia liści. Klimatyzowany dom prawdopodobnie byłby zbyt suchy, aby schnąć na tytoń.
 • Liście, które schną zbyt szybko, mogą pozostać zielone.
Monitoruj liście, aby wiedzieć, kiedy są wystarczająco wysuszone. Gdy wyschną, liście zmienią kolor na żółty, a następnie rodzaj pomarańczy, a na koniec brązowieją. (Odcienie będą się nieco różnić w zależności od rodzaju liści tytoniu, których używasz). W zależności od warunków otoczenia proces potrwa od 3 do 8 tygodni.
 • Gdy liście są brązowe, a brzegi lekko się zwiną, proces jest zakończony.
 • Wysuszone liście będą lekko lepkie i będą miały wrażenie bardzo cienkiej skóry. Powinny nadal być giętkie, a nie kruche.
 • Suszone liście powinny mieć lekko słodki zapach z procesu peklowania.
Usuń łodygi z liści. Gdy tytoń jest gotowy, ostrożnie oderwij liść od jego łodygi. Możesz użyć go natychmiast lub przechowywać, jeśli chcesz go użyć później lub pozwolić, aby kontynuował fermentację.
 • Pędy zatrzymują wilgoć i mogą zwiększać szansę na pleśń podczas przechowywania.
 • Liście tytoniu są gotowe do palenia lub przechowywania, gdy są brązowe i giętkie, ale niezbyt kruche. Jeśli liście stają się zbyt kruche, możesz zwilżyć je wodą z butelki z rozpylaczem. Niemal magicznie odzyskają elastyczność przy odrobinie wilgoci.
 • Możesz przechowywać liście w humidorze lub nawet w plastikowej torbie. Jeśli zwilżysz kruche liście do przechowywania, pamiętaj o ich pokryciu ręcznikiem papierowym, aby nie było na nich kropelek wody. Utrzyma to wilgotność liści, ale zmniejszy ryzyko rozwoju pleśni podczas przechowywania.
Reklama

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Jak uzyskać Kool Aid z włosów

Jak przechowywać arbuza