w

Jak unikać serwatki w celu złagodzenia nietolerancji laktozy

Zakup mleka roślinnego. Wywiad z ekspertem. 29 lipca 2020 r. Jako substytut mleka krowiego lub koziego spróbuj kupić mleko roślinne. Mleko migdałowe, kokosowe, nerkowca i sojowe stały się w ostatnich latach bardziej popularne i łatwiejsze do znalezienia. Wiele osób uważa, że ​​są to zdrowe i smaczne alternatywy dla mleka mlecznego; dodatkowo są bardziej przyjazne dla środowiska.
 • Jeśli chcesz mleko, wypróbuj markę Lactaid. Produkty Lactaid to naturalne produkty mleczne, ale zawierają enzym laktazy, który rozkłada laktozę, dzięki czemu można strawić nabiał w ich produktach.
 • Lactaid produkuje mleko, twarożek i lody i można go znaleźć w większości sklepów spożywczych.
Kup sorbety bez nabiału, włoski lód lub lody na patyku. Popularni producenci lodów, tacy jak Ben & Jerry’s i Haagen-Dazs, wytwarzają sorbety bezmleczne, które z pewnością będą przyjemnym słodkim przysmakiem bez powodowania problemów trawiennych inspirowanych lodami mlecznymi.
 • Wypróbuj alternatywę roślinną, taką jak mleko kokosowe lub lody sojowe.
 • Uważaj na sorbet kontra sorbet. Choć brzmi podobnie do sorbetu, sorbety często zawierają mleko lub śmietanę. Jeśli nie masz pewności, sprawdź listę składników
 • Znajdź sorbety bez produktów mlecznych w lokalnym sklepie z lodami. Wiele sklepów ma w swoich menu sorbety bez produktów mlecznych. Jeśli nie widzisz ich w menu, zapytaj!
Spróbuj jogurtu bez mleka. Jogurt zrobiony z soi, migdałów i ryżu, które są bogate w witaminy B i E, a także potas, przeciwutleniacze i błonnik pokarmowy, można znaleźć w większości sklepów spożywczych. Jako bonus, są to również smakołyki przyjazne dla wegan!
 • Wybierz jogurt z mleczną bazą (taką jak mleko orzechowe lub zbożowe), a także taki, który zawiera aktywne lub żywe kultury, aby czerpać wszystkie korzyści z jedzenia zdrowej przekąski, takiej jak jogurt.
 • Inne rzeczy, których możesz chcieć szukać w swoim jogurcie to taki, który jest niskotłuszczowy i ma dobre źródło wapnia. Ponadto zawiera żywe i aktywne kultury, co jest jednym z głównych powodów włączenia jogurtu do diety.
 • Pamiętaj, że jogurt grecki zawiera bardzo mało serwatki lub nie zawiera jej wcale. Jogurt grecki jest tradycyjnie wytwarzany przez odcedzanie jogurtu w celu usunięcia serwatki. . Zawsze czytaj listę składników przed zakupem jogurtu greckiego, ponieważ nie ma stałych przepisów dotyczących tego, co właściwie stanowi jogurt „grecki”.
Znajdź lub zrób ser bezmleczny. Chociaż „ser bez nabiału” może brzmieć jak oksymoron, w rzeczywistości można go znaleźć. Wiele serów bezmlecznych jest wytwarzanych z orzechów nerkowca lub innych orzechów, ale jest też kilka opcji bez orzechów.
 • Wyszukaj „ser z cukinii” w Google. Z cukinii można zrobić ser bez nabiału i orzechów! W Internecie dostępnych jest wiele przepisów na robienie sera z cukinii, a większość z nich wymaga niewiele więcej niż cukinia, woda, olej kokosowy, sok z cytryny, żelatyna, drożdże i sól morska.
Ignoruj ​​etykiety i sprawdzaj listy składników. Jest to jedna z najważniejszych części radzenia sobie z nietolerancją laktozy, ponieważ wiele terminów używanych w naszej żywności, takich jak „bezmleczne”, nie ma definicji regulacyjnych w Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). Tak więc, chociaż prawdopodobnie nie zawierają mleka zwierzęcego, mogą nadal zawierać laktozę i / lub serwatkę.
 • Szukaj produktów, które są wyraźnie wegańskie. Możesz założyć, że te produkty nie zawierają serwatki.
 • Jeśli nie możesz sprawdzić etykiety, wybierz produkty oznaczone jako „bez laktozy”. Chociaż nie gwarantuje to braku serwatki, bardzo mało prawdopodobne jest, aby produkt zawierał białko serwatkowe (które jest białkiem pochodzącym z mleka).
Uważaj na ukrytą serwatkę. Serwatka może występować w wielu formach i w produktach, które nie wydają się być kojarzone z nabiałem. Aby całkowicie uniknąć serwatki i złagodzić nietolerancję laktozy, ważne jest, aby sprawdzić składniki wszelkich spożywanych pokarmów. Oto kilka przykładowych potraw, na które należy uważać:
 • Chleby: serwatka jest powszechnym środkiem konserwującym w wielu rodzajach chleba. Sprawdź dokładnie składniki swojego chleba!
 • Bułka tarta: serwatkę można znaleźć w przygotowanej bułce tartej. Tradycyjnie przygotowaną bułkę tartą lepiej zastąpić bułką tartą panko, która nie zawiera nabiału.
 • Mieszanka przypraw: serwatka w proszku jest czasami składnikiem mieszanek przypraw! Szukaj „koncentratu białka serwatki” w gotowych opakowaniach przypraw. Koncentrat białka serwatki często zawiera skoncentrowaną laktozę, która może wywołać nieprzyjemne problemy trawienne związane z nietolerancją laktozy.
 • Batony białkowe: serwatkę można znaleźć w batonach sojowych (zwykle występuje jako białko serwatkowe lub izolaty białka serwatki). Należy zwrócić uwagę na te składniki!
 • Serwatka znajduje się również w aromatyzowanych chipsach ziemniaczanych, mrożonych obiadach i żelkach na bazie owoców. Ważne jest, aby nigdy nie zaniedbać etykiet składników, bez względu na to, jak bezmleczne może wydawać się jedzenie!
Poznaj warianty „serwatki” i innych składników mlecznych. Istnieją pewne określenia dotyczące składników na bazie mleka, których możesz nie rozpoznać jako wskazujące na obecność nabiału. Ważne jest, aby zapoznać się z tymi terminami. W przypadku umiarkowanej lub ciężkiej nietolerancji laktozy możesz mieć przy sobie listę zawierającą wymienione składniki. Oto kilka typowych składników serwatki i produktów mlecznych, w tym niektóre, których możesz nie rozpoznać:
 • Serwatka może być zapisana jako słodka serwatka, białko serwatki, serwatka w proszku, koncentrat białka serwatki, serwatka odlaktozowana, serwatka zdemineralizowana lub hydrolizat białka serwatki. Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że wszystkie te produkty zawierają serwatkę!
 • Składniki mleczne często zawierają popularne terminy, takie jak mleko, kazeina, ghee i śmietana.
 • Niektóre mniej rozpoznawalne składniki mleczne obejmują kazeinian żelaza, laktalbuminę, paneer, recaldent, kazeinę podpuszczkową i kazeinian cynku.
Rozpoznaj, że serwatka jest powszechną formą białka. Większość produktów promowanych pod kątem zawartości białka prawdopodobnie zawiera serwatkę, która jest wysoce przyswajalną formą białka dla większości osób.
 • Wiele źródeł serwatki może być ukrytych w innych źródłach białka, szczególnie w produktach mających na celu budowanie mięśni lub kontrolę wagi. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego faktu przed zakupem jakichkolwiek proszków białkowych.
Kupuj tylko proszki białka sojowego bez serwatki do celów treningowych. Proszki białkowe z soi, brązowego ryżu, konopi, grochu i białka jaja są często bezpieczne dla osób z nietolerancją laktozy, pod warunkiem, że nie zawierają również białka serwatki. Istnieje mnóstwo wegańskich proszków białkowych, które nie zawierają serwatki.
 • Wypróbuj proszek białkowy MRM Veggie Elite, odżywcze koktajle Vega One lub S.A.N. Surowa fuzja dla wzmocnienia białka, która na pewno nie zawiera serwatki.
Wykorzystaj inne źródła białka. Dostarczanie wystarczającej ilości białka w diecie jest ważną częścią zdrowego stylu życia: kobiety są zachęcane do spożywania około 46 gramów białka dziennie, a mężczyzn do około 56 gramów. Placówka edukacyjna Harvard Medical School dla społeczeństwa Przejdź do źródła Jeśli cierpisz na nietolerancję laktozy i musisz unikać serwatki, masz szczęście, ponieważ istnieje wiele smacznych alternatyw dla białka serwatkowego.
 • Jedz zielony groszek. Jedna filiżanka zielonego groszku zawiera tyle białka, co szklanka mleka.
 • Spróbuj komosy ryżowej. To smaczne ziarno zawiera ponad 8 gramów białka w filiżance i zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, których organizm potrzebuje do wzrostu i naprawy.
 • Wybierz orzechy i masło orzechowe. Orzechy zawierają białko oraz zdrowe tłuszcze; wybierz odmiany surowe lub prażone na sucho, aby uzyskać wyjątkowo zdrową opcję.
 • Jedz soczewicę, która zawiera 9 gramów białka na pół filiżanki i dużo błonnika.
 • Jeśli czujesz się na siłach, wypróbuj spirulinę. To niebiesko-zielone algi, które można dodać do smoothie razem z innymi składnikami (takimi jak banany czy jagody). Zapewnia 4 gramy białka w jednej łyżce stołowej, a także 80% dziennego zapotrzebowania na żelazo.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Jak zorganizować przyjęcie studyjne

Jak naprawić związek z dzieckiem z separacji