w , ,

Jak uniknąć zmęczenia oczu podczas pracy przy komputerze

Użyj reguły 20-20-20. Kiedy pracujesz przy komputerze, odpocznij oczy przez co najmniej 20 sekund, patrząc na coś oddalonego o 20 stóp (6 m) po korzystaniu z komputera przez 20 minut. Jeśli masz okno w pobliżu, świetnym rozwiązaniem jest spojrzenie na coś na zewnątrz.
 • Alternatywnie możesz przesunąć oczy od czegoś blisko do czegoś daleko, przełączając się między nimi co 10 sekund co najmniej dziesięć razy, aby wykonać „trening” oka.
Mrugnij więcej. Występuje pewne zmęczenie oczu, ponieważ masz tendencję do mniejszego mrugania podczas skupiania się na czymś, takim jak ekran komputera. Staraj się być świadomym mrugania podczas pracy i rób to częściej. Edukacyjna strona internetowa jednego z wiodących szpitali na świecie Idź do źródła
Przewróć oczami. Zamykanie, a następnie przewracanie oczami może pomóc je nasmarować. Pomaga także rozluźnić napięte mięśnie.
 • Zamknij oczy i obróć je kolistym ruchem. Rzuć je w prawo, a następnie w lewo. To nie tylko pomaga rozluźnić oczy, ale także dobrze się czuje.
Zeskanuj pokój. Po długim okresie skupiania się na ekranie, zrób sobie przerwę, aby powoli rozejrzeć się po pokoju, utrzymując oczy w ciągłym ruchu i patrząc na rzeczy, które różnią się od ciebie odległością.
Zrób kilka spojrzeń. Zamknij oczy i spójrz jak najdalej, bez dyskomfortu. Przez chwilę nie ruszaj oczu, a potem spójrz w dół, oczy wciąż zamknięte.
 • Powtórz kilka razy, a następnie odpocznij przez chwilę.
 • Następnie, trzymając oczy zamknięte, jak przedtem, spójrz w prawo i w lewo. Powtarzać.
Spróbuj palminga. Mięsień oka jest jak sprężyna, której nie należy nadmiernie wydłużać przez długi czas. W przeciwnym razie jego zdolność do odrzutu może osłabić. Aby temu zapobiec, możesz zrelaksować oczy na kilka sposobów. Palming polega na odpoczynku i ociepleniu oczu za pomocą ciepła tarcia. Oto jak to się robi:
 • Pocierajcie dłonie, aby wytworzyć ciepło.
 • Zamknij oczy.
 • Połóż delikatnie jedną dłoń na każdym oku i oprzyj je w ten sposób na kilka minut.
 • Rozgrzej dłonie, jeśli to konieczne.
 • Nie pchaj ani nie dźgaj mocno oczu, aby ich nie uszkodzić.
Zmień położenie ekranu. Kąt patrzenia na ekran może wpływać na obciążenie oczu. Zacznij od dostosowania pozycji ekranu nieco poniżej poziomu oczu.
 • W szczególności góra ekranu / monitora powinna być wyrównana z oczami, patrząc prosto przed siebie. Spróbuj przechylić ekran / monitor pod różnymi kątami i wysokościami, gdy tam siedzisz, a to może pomóc zmniejszyć zmęczenie oczu.
 • Ten kąt utrzymuje szyję w bardziej naturalnej pozycji i powoduje mniej pracy dla twoich oczu.
Zmień położenie twarzy. Spróbuj ustawić twarz jak najdalej od monitora: 20-40 cali lub 50-100 cm to odpowiednia odległość.
 • To może wydawać się, że sprawi, że twoje oczy będą ciężej pracować, ale oczy są zrelaksowane z tej odległości.
 • Aby odczytać ekran z tej odległości, możesz potrzebować większego ekranu lub czcionek o większych rozmiarach.
Dostosuj jasność i kontrast. Zmniejsz jasność, zwiększ kontrast. Ułatwi to Twój ekran.
 • Zbyt jasne ekrany są trudne dla oczu.
 • Gdy kontrast między czernią i bielą na ekranie komputera jest niewystarczający, jest to również trudne dla twoich oczu. Wynika to z faktu, że trudniej im rozróżnić różne przedmioty. Może to zwiększyć zmęczenie oczu.
Wyczyść ekran. Czyszczenie ekranu usuwa cząsteczki elektrostatyczne, które mogą być emitowane z ekranu komputera. Cząsteczki te mogą popychać kurz w kierunku twoich oczu, powodując podrażnienie i zmęczenie. Czyszczenie ekranu może również zmniejszyć odblaski.
 • Codziennie wycieraj ekran antystatycznym roztworem rozpylanym na szmatkę.
Dostosuj oświetlenie. Powinieneś spróbować stworzyć środowisko, które ma oświetlenie podobne do oświetlenia twojego monitora. Idealne miejsce do pracy będzie mieć miękkie światło, ograniczone światło naturalne, brak świetlówki i powierzchnie, które nie odbijają zbyt dużo światła.
 • Ważne jest, aby uzyskać odpowiednią ilość luksów lub światła, które przechodzą przez powierzchnię. Lux jest standardową jednostką oświetlenia. Do zwykłej pracy biurowej powinieneś oświetlić pokój około 500 luksów. Opakowanie na żarówki powinno pomóc ci wybrać odpowiednią ilość światła w odniesieniu do luksów.
 • Przełączanie żarówek i regulacja żaluzji w biurze może ograniczyć zmęczenie oczu.
 • Jeśli nie możesz kontrolować oświetlenia, dostosuj kolory na monitorze. Jest to również znane jako dostosowywanie temperatury kolorów. Często przyciemnienie niebieskiego może zmniejszyć zmęczenie oczu. Na komputerach z systemem Windows można dostosować kolor za pomocą panelu sterowania.
 • Dostępne jest oprogramowanie, które automatycznie dostosowuje kolory monitora na podstawie pory dnia, aby skompensować zmiany w naturalnym oświetleniu. Jedno takie oprogramowanie nazywa się F.lux. Może to ułatwić oglądanie ekranu monitora w słabym świetle lub w nocy.
Ogranicz blask. Ostre odblaski na ekranie komputera mogą również męczyć oczy. Jeśli nie możesz kontrolować oświetlenia w swoim środowisku pracy, rozważ zakup ekranu przeciwodblaskowego do swojego monitora lub okularów przeciwodblaskowych do noszenia.
 • Ekrany przeciwodblaskowe mają dodatkową zaletę polegającą na zwiększeniu prywatności. Utrudniają osobom, które nie znajdują się bezpośrednio przed ekranem, zobaczenie, co tam jest.
 • Są łatwiej dostępne dla komputerów stacjonarnych niż laptopów.
Uaktualnij ekran. Rozważ zakup monitora o wysokiej rozdzielczości. Często są one łatwiejsze dla oczu.
 • Starsze monitory mają tendencję do większego migotania, podczas gdy nowe modele o wysokiej rozdzielczości zapewniają bardziej spójne oświetlenie. Migotanie może zwiększyć zmęczenie oczu.
 • Starsze monitory mają również wolniejszą częstotliwość odświeżania, co powoduje, że twoje oczy stale dostosowują się za każdym razem, gdy obraz odświeża się na ekranie.
Zmień położenie materiałów do pracy. Przesunięcie oka może zwiększyć zmęczenie oczu i frustrację, chyba że wykonywane jako ćwiczenie. Aby tego uniknąć, kup stojak na swoje książki i dokumenty, aby łatwo było zlokalizować swoje zasoby. Postaw podstawkę bezpośrednio obok ekranu, aby twoje oczy nie poruszały się tak bardzo.
 • Ciągle zmieniające się oczy oznaczają skupienie i ponowne skupienie się na różnych materiałach do czytania.
 • Gdy obiekty znajdują się zaledwie kilka cali od siebie, twoje oczy nie muszą się ponownie ustawiać ostrości.
 • Jeśli potrafisz opanować „pisanie dotykowe”, aby nie trzeba było patrzeć na klawisze lub ekran, jest to jeszcze lepsze. Podczas pisania możesz mieć oko na inne materiały, co skraca czas wyświetlania.
Zrób sobie przerwę. Jeśli odczuwasz zmęczenie oczu, które jest bardzo niewygodne lub wpływa na widzenie, natychmiast odsuń się od komputera i jasnych świateł. Jeśli to możliwe, idź na zewnątrz w naturalnym świetle. Alternatywnie, przyciemnienie światła w pomieszczeniu i oderwanie się od wszystkich jasnych świateł może być pocieszające.
Weź okulary. Jeśli potrzebujesz okularów, ale ich nie masz, lub jeśli twoje okulary nie są odpowiednie na receptę, może to zwiększyć zmęczenie oczu. Upewnij się, że masz odpowiednią receptę, aby twoje oczy nie musiały pracować ciężej niż to konieczne.
 • Jeśli nosisz okulary dwuogniskowe, podczas korzystania z komputera możesz przechylać głowę pod dziwnym kątem. Porozmawiaj ze swoim optykiem, aby sprawdzić, czy soczewki progresywne mogą działać lepiej.
 • Okulary komputerowe mogą być pomocne, ale lekarz okulista musi je przepisać. Działają poprzez zmniejszenie wysiłku wymaganego przez oczy do skupienia się, a tym samym zmniejszenie zmęczenia oczu.
 • Ponadto zakup soczewek z powłoką antyrefleksyjną pomoże ograniczyć olśnienie komputera. Istnieją proste soczewki bez recepty z tą powłoką dostępne dla tych, którzy nie potrzebują korekcji wzroku.
 • Spójrz na okulary z zabarwieniem specyficznym dla komputera. Niektóre okulary są zabarwione na delikatny róż, co pomaga w olśnieniu, podczas gdy inne mają powłokę, która blokuje niebieską długość fali, o której wiadomo, że powoduje zmęczenie oczu.
Wizyta u lekarza. Jeśli objawy się nasilą lub nie ustąpią, poproś kogoś, aby wezwał lekarza w celu uzyskania natychmiastowej pomocy medycznej.
 • Jeśli zmęczenie oczu jest dla ciebie stałym problemem; Prawdopodobnie dobrym pomysłem jest jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem. Może być konieczne badanie wzroku, aby upewnić się, że nosisz prawidłową receptę na okulary.
 • Może być konieczna zmiana okularów dwuogniskowych lub innego rodzaju okularów, aby zmniejszyć ten problem.
 • Możliwe jest również, że masz migrenę, która jest rodzajem silnego bólu głowy, który możesz leczyć medycznie. Ważne jest również zdiagnozowanie, abyś mógł dowiedzieć się, co może wywołać te migreny. Pomoże Ci to im zapobiec.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Jak być szybszym w piłce nożnej

Jak prać ciemne ubrania