w ,

Jak wyczyścić trąbkę

Zbierz swoje materiały. Aby wyczyścić trąbkę, będziesz potrzebować dużego kosza, wiadra lub wanny do umieszczenia trąbki. Będziesz także potrzebował dwóch długich ręczników do założenia klaksonu, ściereczki do mycia i ściereczki do polerowania bez szorowania wykończenia. Niektóre mydła do naczyń, szczotki, w tym szczotka do węża i czyścik do rur, zostaną użyte do czyszczenia trąbki. Na koniec będziesz potrzebować oleju do zaworów i smaru do smarowania, aby prawidłowo nasmarować trąbkę podczas jej ponownego montażu.
 • Zazwyczaj można znaleźć olej i smar w instrumencie lub sklepie muzycznym. Jeśli nie masz pewności, jaki rodzaj smaru i oleju kupić, zapytaj jednego z pracowników, czego by użyli do swojego urządzenia. Możesz także kupić zestawy online, które zostały stworzone specjalnie do czyszczenia trąbek i instrumentów basowych.
 • Jeśli nie masz ściereczki do polerowania, możesz użyć ściereczki z mikrofibry lub starej bawełnianej koszulki. Jeśli używasz koszuli, upewnij się, że jest ona mocno uprana i nie ma na niej żadnego tekstu. Chcesz za wszelką cenę uniknąć zarysowań swojego instrumentu. Nigdy nie używaj zwykłego ręcznika do osuszenia instrumentu.
Zdemontuj trąbkę. (Przytrzymaj zawory, wkładając je z powrotem.) Aby umyć trąbkę, będziesz chciał ją zdemontować, abyś mógł skutecznie wyczyścić wszystkie obszary swojego instrumentu. Rozłóż wszystkie części swojego instrumentu, ale kiedy przekręcisz i odkręcisz sprężyny i filcowe podkładki znajdujące się w zaworach, odłóż je na bok. Nie oczyścisz ich, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu, jeśli będą mokre. Uważaj, aby nie wgiąć żadnego elementu podczas rozbierania trąbki.
 • Upewnij się, że śledzisz, jak elementy pasują do siebie, gdy rozbierasz trąbkę.
 • Jeśli twoje zawory się zamoczą, może to wpłynąć na ich kształt i wpłynąć na ich działanie. Jeśli sprężyny zamoczą się, może to prowadzić do pogorszenia.
 • Czasami, jeśli twoje zawory nie są odpowiednio naoliwione, mogą utknąć w twojej trąbce. Usunięcie tych części i szkiełek nie powinno wymagać dużej siły, więc jeśli trudno jest je rozdzielić, mogą utknąć. Nie zmuszaj ich, bo może to uszkodzić twoją trąbkę. Zabierz swoją trąbę do profesjonalisty, aby mogła rozłożyć trąbkę bez jej uszkodzenia.
Napełnij wannę. Napełnij wannę w połowie letnią wodą. Gdy woda wypełnia wannę, wlej kilka kropel mydła do naczyń do wody. Upewnij się, że zatkałeś odpływ w wannie, aby woda nie wypływała.
 • Używanie gorącej wody może uszkodzić wykończenie trąb, więc upewnij się, że woda jest ciepła w dotyku. Zimna woda niekoniecznie uszkodzi twoją trąbkę, ale również nie zapewni jej najskuteczniejszego zanurzenia.
 • Jeśli nie masz wanny, możesz użyć dużego wiadra i napełnić je wodą. Upewnij się, że wiadro jest wystarczająco długie i głębokie, abyś mógł położyć trąbkę płasko w wodzie.
Umieść ręcznik w wannie. Kiedy umieszczasz trąbkę w wannie, nie chcesz, żeby wbiła się w twardą powierzchnię. Rozłożenie ręcznika da mu miękką wyściółkę i zapobiegnie jego uderzeniu podczas czyszczenia. Weź jeden ze swoich długich ręczników i połóż go na dnie wanny, rozkładając go tak, aby całkowicie przykrył dno wanny.
Ustaw części trąbki na moczenie. Gdy wanna będzie w połowie pełna, zatrzymaj przepływ wody. Następnie umieść trąbkę i jej części w wodzie na ręczniku. (Jeśli umyjesz zawory, może to zepsuć filc) Rozstaw je tak, aby nie zderzały się ze sobą w wodzie. Pozwól im się moczyć przez około 20 minut, pozwalając mydłu naczyń skutecznie je oczyścić (ustnik powinien być w gorącej wodzie, aby lepiej czyścić)
Oczyść trąbkę. Po tym, jak trąbka nasiąknie przez jakiś czas, możesz zacząć ją czyścić. Za pomocą szczotki do węża i środków do czyszczenia rur wyczyść wnętrze slajdów. Przeprowadź kilka szczotek przez obudowy zaworów. Poświęć trochę czasu na oczyszczenie obszaru najbliższego ustnikowi. Obszar ten zwykle gromadzi się i bakterie, więc będziesz chciał go dokładnie wyczyścić.
Oczyść obudowę myjką. Zostaw trąbkę moczoną w wodzie. Następnie weź ściereczkę i zanurz ją w wannie, zamocząc. Następnie delikatnie przetrzyj zewnętrzną powierzchnię trąbki myjką, usuwając z niej wszelkie zabrudzenia lub kurz. Upewnij się, że nie szczotkujesz z grubsza, ponieważ może to powodować zarysowania.
Umyj kawałki. Po tym, jak dokładnie wyczyściłeś i wyszorowałeś wszystkie swoje kawałki, odłącz odpływ w wannie. Gdy woda zacznie spływać, odkręć kran i wypłucz swoje kawałki pod letnią wodą. Połóż ręcznik na podłodze na zewnątrz wanny. Po wypłukaniu kawałka umieść go na ręczniku.
Użyj ściereczki do polerowania, aby lekko osuszyć swoje kawałki. Chcesz uniknąć tworzenia zadrapań na trąbce za wszelką cenę, więc upewnij się, że używasz szmatki, która nie porysuje twojej trąbki. Delikatnie zdejmij szmatkę i wytrzyj instrumenty, usuwając nadmiar wody. Następnie odłóż je z powrotem na ręcznik i pozostaw do wyschnięcia przez resztę drogi.
 • Suszenie ich powietrzem potrwa dłużej, ale stwarza najmniejsze ryzyko zarysowania twojego instrumentu. Możesz umieścić je w nasłonecznionym miejscu, aby przyspieszyć suszenie, lub dać im jeszcze kilka godzin, jeśli chcesz, aby wyschły w środku.
 • Upewnij się, że dokładnie osuszyłeś zawory. Kiedy podkładki filcowe dotykają zaworów, nie chcesz, aby się zmoczyły, ponieważ spowoduje to utratę ich zdolności pochłaniania wstrząsów. Wytrzyj wewnętrzną i zewnętrzną stronę zaworów, aż całkowicie wyschną, a następnie pozwól im jeszcze bardziej wyschnąć na powietrzu.
Ponownie poskładaj kawałki i naoliw swój instrument. Po całkowitym wyschnięciu trąbki możesz ją złożyć z powrotem (jest w porządku, jeśli ustnik jest jeszcze trochę mokry, ponieważ instrumenty mosiężne są przyzwyczajone do odrobiny wilgoci). Po złożeniu trąbki z powrotem posmaruj pierwszą i trzecią prowadnicę i lekko posmaruj zawory.
 • Upewnij się, że nie smarujesz olejem i smarem, ponieważ może to spowodować nagromadzenie i utrudnić działanie twojego instrumentu. Wystarczy umieścić tyle, aby można było skutecznie połączyć ze sobą suwaki i zawory.
 • Kiedy wkładasz zawór z powrotem do jego obudowy, staraj się go nie obracać, ponieważ może to spowodować nadmierne zużycie. Ostrożnie włóż go do obudowy, aż usłyszysz „kliknięcie”.
Reklama
Bądź łagodny. Instrumenty mosiężne łatwo wgniatają się, a ich wybrzuszenie utrudnia grę na instrumencie. Uważaj na swój instrument, wkładając go z powrotem do futerału lub na kolana, kiedy możesz. Wgniecenie instrumentu może spowodować przywieranie zaworów lub prowadnic. Jeśli tak się stanie z twoim instrumentem, zanieś go do sklepu naprawczego, aby mógł go naprawić profesjonalnie.
Ponownie nałóż olej na zawór. Powinno to odbywać się codziennie lub dwa. Wyjmij zawory z ich obudowy, zwracając uwagę na ich dopasowanie, abyś mógł je z powrotem prawidłowo włożyć. Następnie nałóż trzy do pięciu kropli oleju na każdy zawór. Delikatnie umieść go z powrotem w obudowie i powtarzaj kilka razy w tygodniu lub gdy zawory się zakleszczą.
Czyść to regularnie. Aby nie dopuścić do gromadzenia się nadmiernej ilości brudu i brudu na trąbce, staraj się codziennie wycierać ją ściereczką do polerowania lub mikrofibry. Przetrzyj wszystkie boki instrumentu, szczególnie obszary, w których trzymasz trąbkę. Pomoże to utrzymać względnie czystą trąbkę między praniami.
 • Spróbuj prać szmatkę mniej więcej raz w miesiącu. Ponieważ wchłonie oleje i smary z twojego instrumentu, musi być czyszczony wraz z trąbką. Nie chcesz używać brudnej szmatki, ponieważ nie wykona ona zadania.
Myć instrument co miesiąc. Chociaż chcesz konsekwentnie wycierać instrument podczas korzystania z niego, co miesiąc mniej więcej będzie wymagał dobrego, głębokiego czyszczenia. Daj trąbce „kąpiel” raz w miesiącu lub raz na dwa miesiące, w zależności od tego, jak często jej używasz. To utrzyma go w najlepszym stanie i pozwoli trąbce na najlepsze działanie.
Reklama

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Jak zrobić lakier do paznokci matowy

Jak oszacować temperatury w stopniach Celsjusza w stopniach Fahrenheita