w ,

Jak zapobiegać powiększeniu prostaty

Jedz zbilansowaną dietę z chudymi białkami, owocami, warzywami i pełnymi ziarnami. Nadmiar tkanki tłuszczowej może odgrywać rolę w wielkości twojej prostaty, więc skup się na zdrowej diecie z dużą ilością owoców i warzyw. Dbaj o 5-7 porcji świeżych, suszonych, puszkowanych lub mrożonych owoców i warzyw dziennie bez dodatku cukru. W przypadku chudych białek spróbuj pokarmów, takich jak pierś kurczaka, ryby i fasola. W przypadku pełnych ziaren jedz produkty takie jak pełnoziarnista, bulgur, jęczmień, komosa ryżowa i płatki owsiane.
 • Kiedy usiądziesz do posiłku, napełnij połowę talerza owocami i warzywami. Jedna czwarta twojego talerza może być chudym białkiem, a druga ćwiartka może być pełnoziarnista.
Zmniejsz dzienne spożycie tłuszczu. Otyłość może narazić cię na ten stan, więc obniżenie ilości spożywanego tłuszczu może pomóc zmniejszyć ryzyko. Uważaj na tłuszcz w produktach takich jak czerwone mięso, produkty mleczne, oleje tropikalne, takie jak olej kokosowy lub palmowy, oraz przetworzoną żywność. Edukacyjna strona internetowa jednego z wiodących szpitali na świecie Idź do źródła
 • Twoje spożycie tłuszczu powinno wynosić 20 do 30% twojego dziennego spożycia kalorii. Czytanie etykiet jest naprawdę pomocne, więc wiesz, co jest w twoim jedzeniu.
 • Kiedy jesz tłuszcze, skup się na tłuszczach nienasyconych, takich jak orzechy, masło orzechowe, awokado i oliwki. Możesz także jeść oleje, takie jak rzepak, orzeszki ziemne, oliwki, krokosz barwierski, kukurydza, soja i słonecznik.
 • Kwasy tłuszczowe omega-3 są również zdrowe i można je znaleźć w tuńczyku, anchois, łososiu, śledziu, orzechach włoskich, siemieniu lnianym i nasionach chia.
Uważaj na talię , zmniejszając kalorie. Jeśli masz odpowiednią wagę, upewnij się, że jesz tyle kalorii, aby utrzymać się i nie przybrać na wadze. W przeciwnym razie spróbuj zmniejszyć liczbę kalorii na tyle, aby stracić od 1 do 2 funtów (0,45 do 0,91 kg) na tydzień.
 • Aby obliczyć, ile kalorii trzeba jeść dziennie, odwiedź stronę internetową taką jak https://www.choosemyplate.gov/MyPlatePlan .
 • Upewnij się, że sprawdzasz rozmiary porcji, abyś wiedział, ile kalorii jesz. Jeśli spróbujesz to sprawdzić, prawdopodobnie zjesz więcej niż odpowiednia porcja. Spróbuj zmierzyć swoje jedzenie przez chwilę.
Wytnij słodkie napoje, aby obniżyć ogólne spożycie kalorii. Kiedy pijesz słodkie napoje, takie jak napoje gazowane, napoje sportowe i soki, łatwo jest przyjąć więcej kalorii niż chcesz. Chociaż okazjonalnie jest w porządku, staraj się nie pić ich codziennie.
 • Zamiast tego spróbuj pić sodę klubową lub niesłodzone, aromatyzowane wody gazowane. Możesz także zmieszać trochę soku z napojem klubowym, aby go smakować.
 • Niesłodzona herbata lub kawa to również dobry wybór. W rzeczywistości ograniczone badania sugerują, że niesłodzona zielona herbata może pomóc w zapobieganiu powiększeniu prostaty.
Rozważ dodanie dodatku do swojej codziennej rutyny. Chociaż nie udowodniono, że żaden suplement pomaga w powikłaniach prostaty, niektóre wykazały obietnicę zmniejszenia stanu zapalnego. Suplementy, które mogą być pomocne dla zdrowia prostaty, obejmują beta-sitosterol, ekstrakt z zielonej herbaty, saw palmetto, korzeń pokrzywy, witaminę D i Pygeum africanum.
 • Większość tych suplementów można znaleźć bez recepty w większości aptek i sklepów ze zdrową żywnością.
 • Zawsze mów do swojego lekarza przed dodaniem nowego suplementu do swojej rutyny. Mogą doradzić w sprawie właściwego dawkowania i porozmawiać z tobą o potencjalnych interakcjach z dowolnym z twoich obecnych leków.
Ćwiczenie 30 minut przez większość dni w tygodniu. Ćwiczenia mogą również pomóc ci w utrzymaniu dystansu. Ponadto może pomóc zrównoważyć hormony, co z kolei może zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju powiększonej prostaty.
 • Nie musisz iść na siłownię, aby ćwiczyć. Spaceruj nocą po okolicy lub idź do parku z przyjacielem.
 • Możesz także ćwiczyć przez cały dzień, na przykład wchodzić po schodach zamiast windy i parkować dalej, gdy idziesz na zakupy.
 • Zawsze rozmawiaj z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń. Witryna z poradami medycznymi dla rodzin prowadzona przez American Academy of Family Doctors Idź do źródła
Poznaj swoje czynniki ryzyka. Głównym czynnikiem ryzyka jest starzenie się, ponieważ mężczyźni powyżej 40 roku życia są zagrożeni tym stanem. Jednak genetyka również odgrywa rolę, więc jeśli inne osoby w twojej rodzinie zostały dotknięte tym schorzeniem, ty też możesz. Edukacyjna strona internetowa jednego z wiodących szpitali na świecie Idź do źródła
 • Cukrzyca, choroby serca, otyłość i zaburzenia erekcji mogą również narażać cię na ryzyko tego stanu. Witryna z poradami medycznymi dla rodzin prowadzona przez American Academy of Family Doctors Idź do źródła
Porozmawiaj o egzaminach z prostaty. Nikt nie lubi egzaminów z prostaty, ale regularne przeprowadzanie takich badań pomoże lekarzowi zauważyć zmiany w prostacie. Zapytaj swojego lekarza o najlepszy harmonogram egzaminów; zwykle zdarzają się raz w roku lub co 2 lata.
 • Egzaminy prostaty obejmują badanie odbytnicy, w którym lekarz wkłada rękawiczkowy palec w górę odbytnicy, aby sprawdzić stan fizyczny prostaty. Chociaż ten egzamin może powodować dyskomfort, na ogół nie jest bolesny.
 • Zdając egzaminy, będziesz w stanie wcześnie złapać wzrost prostaty i jak najszybciej rozpocząć leczenie .
Uważaj na wczesne objawy, abyś mógł rozpocząć leczenie. Objawy mogą pojawiać się stopniowo, więc na początku możesz tego nie zauważyć. Jednak im wcześniej je złapiesz, tym szybciej możesz rozpocząć leczenie.
 • Typowe objawy obejmują konieczność częstszego oddawania moczu (8+ razy dziennie), niezdolność do trzymania moczu, dryblowanie pod koniec oddawania moczu, niski przepływ lub przerwy w strumieniu moczu , ból podczas oddawania moczu, nietrzymanie moczu i mocz o nietypowym wyglądzie lub zapachu.
 • Możesz również odczuwać ból po wytrysku.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Jak zbudować historię kredytową za pomocą American Express

Jak malować ceramiczne garnki