w ,

Jak bezpiecznie obsługiwać wózek inwalidzki na zewnątrz

Pozostań na równych powierzchniach. Nierówne powierzchnie mogą spowodować, że każdy wózek inwalidzki straci równowagę. Nawet gdy ktoś pcha wózek inwalidzki, nierówna powierzchnia może spowodować szkody. Zarówno użytkownicy, jak i opiekunowie muszą trzymać się zboczy, które wznoszą się tylko do nachylenia 20% i są suche, solidne i proste.
 • Unikaj pochyłości, stoków, schodów i krawężników. Zasadniczo chcesz mieć pewność, że Twój wózek inwalidzki pozostanie na płaskim terenie.
Unikaj obszarów piaszczystych. Piasek może gromadzić się na oponach i powodować, że wózek inwalidzki traci równowagę. Nawet cienka warstwa piasku na betonowym chodniku może powodować problemy. Jeśli zobaczysz piasek przed sobą, spróbuj go ominąć lub upewnij się, że ktoś w pobliżu pomoże ci oczyścić koła, gdy tylko go miniesz.
 • Spróbuj ominąć piaszczystą skrawek chodnika.
 • Elektryczne wózki inwalidzkie mogą się przewrócić z powodu nierównowagi, którą tworzy piasek.
Uważaj na pogodę. Zawsze powinieneś sprawdzać pogodę przed wyjściem z domu na wózku inwalidzkim. Staraj się unikać wychodzenia z domu, jeśli występują jakiekolwiek opady atmosferyczne - deszcz, śnieg, deszcz ze śniegiem i tak dalej - ponieważ którekolwiek z nich spowoduje śliskość powierzchni. Kałuże i płaskie obszary pokryte wodą są złe dla każdego wózka inwalidzkiego. Woda może zmoczyć całe krzesło, powodując, że się ześlizguje lub obraca i ostatecznie przewraca. Jeśli zobaczysz kałużę lub mocno pada deszcz, obejdź kałużę lub poczekaj, aż skończy się deszcz.
 • Jeśli pada deszcz i chcesz wyjść na posyłkę, poproś kogoś o pomoc, przenosząc zarówno ciebie, jak i wózek inwalidzki do samochodu i wewnątrz budynku w miejscu docelowym.
 • Jeśli nie masz nikogo, kto by Ci pomógł, używaj wózka inwalidzkiego bardzo powoli i ostrożnie.
 • Zachowaj szczególną ostrożność, sprawdzając rampy w czasie deszczu. Nie chcesz przesuwać się ani przechylać podczas wchodzenia lub schodzenia.
Trzymaj się z dala od dziur. Unikaj dziur podczas prowadzenia wózka inwalidzkiego na zewnątrz. Otwory w ziemi, podłodze lub pochylni mogą spowodować utratę równowagi i przewrócenie się. Spróbuj obejść wszelkie widoczne dziury.
 • Jeśli przed tobą jest dziura, poproś kogoś, aby pomógł ci ją ominąć.
 • Jeśli jesteś sam i musisz przejść przez powierzchnię z dziurą, postępuj bardzo powoli i staraj się nią ominąć.
Ostrożnie chodź po pochylniach. Nawet przy dobrej pogodzie powinieneś dokładnie sprawdzić pochylnie przed wejściem w górę lub w dół. Upewnij się, że nie ma nierównych lub śliskich powierzchni. Powinieneś także sprawdzić rampę pod kątem innych przeszkód, takich jak rośliny.
 • Poproś o pomoc w unikaniu przeszkód na rampie.
 • Na przykład poproś kogoś w pobliżu, aby wyciągnął natrętne chwasty lub zepchnął trawę z drogi.
 • Poproś innych o pomoc w zmiataniu piasku z rampy.
 • Jeśli pchasz wózek inwalidzki po rampie, najpierw sprawdź, czy na rampie nie ma przeszkód. Następnie powoli posuwaj się naprzód, uważnie obserwując, aby się nie przewrócić.
 • Jeśli poruszasz się na wózku inwalidzkim, siedzisz na rampie, pochyl się do przodu po włączeniu blokady przeciwwywrotnej (jeśli twoje krzesło jest wyposażone w jakąkolwiek).
Ostrożnie poruszaj się po powierzchniach terenowych. Nie wszystkie wózki inwalidzkie są tworzone jednakowo. Jeśli chcesz jeździć na wózku inwalidzkim po trawie, błocie, żwirze itp., Lepiej mieć wózek inwalidzki terenowy. Te krzesła mają kółka, które są grubsze niż przeciętnie i mogą wytrzymać niekorzystne warunki powierzchniowe.
 • Jeśli opony na wózkach są cienkie i mniej dostosowane do terenu, unikaj w jak największym stopniu warunków terenowych. Zachowaj ostrożność, gdy absolutnie musisz przejść przez te powierzchnie.
 • Poproś kogoś, aby pchnął krzesło, abyś się nie poślizgnął.
 • Oczyść opony, gdy tylko znajdziesz się na powierzchni.
Dołącz światła do użytku w nocy. W nocy musisz być widoczny. Zamocuj migające światła, reflektory lub flagi, aby zachować wysoki profil. Będziesz potrzebował tych dodatków do swojego fotela, aby uniknąć wypadków na parkingach lub wzdłuż chodników.
 • Możesz znaleźć tego rodzaju światła w części rowerowej dużego sklepu z boksami.
Utrzymaj swój wózek inwalidzki. Powinieneś dbać o swój wózek inwalidzki co tydzień. Możesz go zanieść do warsztatu, aby raz w roku był serwisowany. Na przykład znakiem, że potrzebujesz nowych kółek, jest wibracja z boku na bok, gdy twoje krzesło jedzie szybko. Nazywa się to „shimmy”. Bardzo zły podkładka może spowodować przewrócenie się wózka inwalidzkiego.
 • Nowe zestawy kołowe mogą kosztować od 35 do 100 USD.
 • Zetrzyj koła, gdy wrócisz do domu z powodu deszczu. Zapobiega to rdzy na częściach metalowych.
 • Sprawdź ciśnienie powietrza, jeśli masz opony pneumatyczne za każdym razem, gdy wychodzisz. Wymień pęknięte lub zużyte opony, gdy tylko je zobaczysz.
 • Sprawdzaj hamulce i poluzowane śruby raz w miesiącu.
Upewnij się, że wszystkie twoje akcesoria są w zestawie. Nie wieszaj ciężkich toreb na oparciu wózka inwalidzkiego. To nie tylko zakłóci środek ciężkości, gdy siedzisz na krześle, ale może spowodować, że krzesło przewróci się, gdy wsiadasz lub wysiadasz.
 • Zamiast tego trzymaj ciężkie torby na kolanach lub poproś kogoś o pomoc.
Postępuj zgodnie ze znakami bezpieczeństwa ruchu. Uważaj się za pieszego i przestrzegaj podstawowych przepisów ruchu drogowego. Postępuj zgodnie ze wszystkimi malowanymi przejściami dla pieszych, przepisami dotyczącymi pieszych i tak dalej. Większość miast w Stanach Zjednoczonych ma własne przepisy dotyczące dopuszczania wózków inwalidzkich, ale większość miejsc dopuszcza wózki inwalidzkie na chodniku.
 • Nie jeździć na wózku inwalidzkim po drogach.
Całkowicie naładuj krzesło elektryczne. Jeśli wybierasz się w podróż na dłużej niż kilka dni, upewnij się, że Twój elektryczny wózek inwalidzki jest w pełni naładowany przed wyjazdem. Poświęć również czas na zmierzenie zasięgu baterii przed wyjściem z domu.
Zablokuj hamulce podczas wchodzenia lub wychodzenia z fotela. Upewnij się, że twoje krzesło się nie porusza, gdy wchodzisz lub wychodzisz z niego. Nie chcesz się toczyć. Upewnij się także, że krzesła elektryczne są wyłączone podczas wchodzenia i wychodzenia. Zapobiega to odsunięciu się krzesła.
Znajdź środek ciężkości. Na początku korzystania z wózka inwalidzkiego ważne jest, aby znaleźć środek ciężkości, aby uniknąć wypadków. Poruszaj się na krześle, aby poczuć, gdzie masz największą równowagę.
 • Pochyl się, sięgnij po przedmioty, a następnie wejdź i wyjdź z krzesła, aby znaleźć środek ciężkości.
Unikaj pochylania się do przodu lub do tyłu. Aby uniknąć przewrócenia się na wózku inwalidzkim, staraj się nie pochylać daleko do przodu lub do tyłu. Aby uzyskać przedmiot, który jest poza zasięgiem, obróć krzesło tak blisko, jak to możliwe. Następnie sięgnij po obiekt tak daleko, jak to możliwe, nie zmieniając miejsca, w którym siedzisz na krześle.
Unikaj przechylania się krzesła. Podejmij środki ostrożności, aby uniknąć przewrócenia się wózka inwalidzkiego. Po pierwsze, unikaj szybkiego. Pamiętaj, aby zablokować hamulce podczas wchodzenia lub wychodzenia z fotela. Unikaj także uderzania w duże nierówności tylko jednym kołem.
 • Utrzymuj małą prędkość na ciasnych zakrętach i nierównych powierzchniach.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Jak czyścić skórę łączoną

Jak podlewać sukulenty