w ,

Jak uprawiać rośliny jednoroczne z nasion

Kup nasiona w sklepie ogrodniczym. Pakiety nasion są szeroko dostępne w lokalnych centrach ogrodniczych, krajowych sieciach sklepów ogrodniczych i internetowych dystrybutorach nasion. Aby upewnić się, że kupujesz świeże nasiona, sprawdź datownik na każdym pakiecie nasion.
 • Kup nasiona luzem. Niektóre centra ogrodnicze oferują nasiona luzem, które mogą być tańsze niż pakiety nasion. Przed zakupem nasion luzem upewnij się, że masz duży obszar do sadzenia wszystkich nasion, ponieważ nie można ich przechowywać na przyszłe sezony wegetacyjne.
Ustal, czy nasiona są odporne na rośliny jednoroczne, półtrwałe rośliny jednoroczne czy przetargowe rośliny jednoroczne. Kategoria rocznika określi, kiedy i gdzie rozpocząć nasiona. Niektóre rośliny jednoroczne można sadzić bezpośrednio w glebie ogrodowej, podczas gdy inne należy rozpocząć w pomieszczeniach. Sprawdź pakiety nasion lub katalogi nasion, aby ustalić, jak wytrzymała jest roślina jednoroczna.
 • Wybierz wytrzymałe nasiona roczne, które można wysiać bezpośrednio w ogrodzie na zewnątrz. Zasadzaj wytrzymałe nasiona roczne wczesną i środkową wiosną, gdy tylko gleba będzie gotowa do sadzenia. Wytrzymałe rośliny jednoroczne obejmują kwiat pająka, guziki kawalera, róże, nagietek, skowronek, czarnuch, lwia paszcza, oddech dziecka, kwiat poduszkowca i heliotrop.
 • Wybierz półtwarde nasiona roczne, które można sadzić na zewnątrz po minięciu groźby twardego mrozu. Półtwarde jednoroczne mogą wytrzymać lekki mróz, ale temperatury nie powinny spadać poniżej 25 stopni F (3,89 stopni C). Niektóre przykłady półtwardych jednorocznych to malowany język, statice, aster chiński, nicotiana, chryzantema i szałwia.
 • Rozpocznij przetargi roczne w pomieszczeniu lub po zagrożeniu wszystkimi mrozami. Jeśli zaczynasz nasiona w pomieszczeniu, zacznij nasiona na 4 do 6 tygodni przed datą ostatniego mrozu w twojej okolicy. W przeciwnym razie nasiona można wysiewać bezpośrednio do ziemi późną wiosną lub wczesnym latem, gdy temperatura w nocy utrzymuje się powyżej 40 stopni F (4,44 stopni C). Przetargi jednoroczne obejmują kosmos, poranne chwały, nagietek, cynie, celozję , słoneczniki i amarant.
Oceń rozmiar nasion. Roczne nasiona są w różnych rozmiarach. Większe nasiona są łatwiejsze do sadzenia bezpośrednio w glebie ogrodowej, podczas gdy mniejsze nasiona (niektóre są tak małe jak cząsteczki pyłu) są trudniejsze w obsłudze i mogą wymagać sadzenia w pomieszczeniach. Zasadą ogólną jest sadzenie nasion o wielkości 1/32 cala (0,32 cm) lub większych bezpośrednio w zewnętrznej glebie ogrodowej.
Określ wymagania dotyczące kiełkowania. Wiele rocznych nasion kiełkuje w ciągu 4 do 7 dni, ale niektóre mogą potrwać od 3 do 4 tygodni. Większość rocznych nasion kiełkuje w ciemności, ale inne mogą wymagać specjalnego oświetlenia. Niektóre nasiona, takie jak poranna sława i łubin, mają twarde powłoki nasienne, które należy namoczyć przed sadzeniem. Zbadaj wymagania dotyczące kiełkowania nasion rocznych przed ich sadzeniem.
 • Niektóre roczne nasiona wymagają rozwarstwienia lub wstępnego schłodzenia, aby wykiełkować. Mają one mechanizm, który zapobiega przypadkowemu kiełkowaniu nasion zimą. Umieść nasiona w plastikowej torbie Ziploc, dodaj wilgotną glebę lub mech torfowy i umieść w lodówce na 1 tydzień do 3 miesięcy w zależności od gatunku, a następnie rośliny. Można je również sadzić jesienią lub wczesną wiosną, aby natura mogła to zrobić.
Reklama
Przygotuj glebę. Rośliny jednoroczne zwykle kwitną w dobrze przepuszczalnej glebie o pH między 6,3 a 6,7. Dodaj 3 do 6 cali (7,6 do 15,2 cm) mchu torfowego, kompostu lub obornika do gleby w ogrodzie, aby zbudować materię organiczną i stworzyć zdrowe środowisko do wzrostu nasion.
 • Rozważ dodanie mieszanki początkowej do gleby. Mieszanki początkowe można znaleźć w większości centrów ogrodniczych. Te bogate w składniki odżywcze mieszanki mogą sprzyjać wzrostowi nasion.
Określ wymagania oświetleniowe dla swoich roczników. Skonsultuj pakiet nasion, aby ustalić, ile światła będzie potrzebować roślina jednoroczna. Wiele roczników potrzebuje pełnego słońca, które uważa się za 6 lub więcej godzin światła słonecznego każdego dnia. Inne, takie jak begonie lub niecierpek, kwitną w cieniu. Wybierz lokalizację najlepiej dopasowaną do wymagań nasiennych nasion słonecznych.
Zasiej nasiona. Skonsultuj pakiet nasion, aby określić zalecaną głębokość i odstępy do sadzenia nasion rocznych. Zasadniczo sadzić jednoroczne nasiona na głębokości 2 lub 3 razy większej niż średnica nasion.
 • Posadź małe nasiona w pobliżu szczytu gleby. Aby posadzić bardzo małe nasiona, wlej nasiona do dłoni, weź szczyptę nasion kciukiem i palcem wskazującym drugiej ręki i posyp nasiona ziemią. Używając dłoni, delikatnie uderz nasiona w glebę, aby były lekko pokryte ziemią.
 • Zasiej większe nasiona w glebie. Za pomocą śrubokręta lub ołówka przebij dziurę w ziemi na głębokości zalecanej na pakiecie nasion. Umieść ziarno w otworze i wypełnij otwór glebą. Delikatnie stuknij ziemię dłonią.
Woda jak wskazano na pakiecie nasion. Utrzymuj wilgotność wody wokół nasion, ale nie przelewaj ich ani nie buduj kałuży stojącej wody wokół nasion.
Nawozić sadzonki organicznym, granulowanym nawozem o powolnym uwalnianiu. Zapłodnij nasiona natychmiast po posadzeniu. W większości przypadków rośliny jednoroczne posadzone w ziemi nie będą wymagały dodatkowego nawozu po pierwszym zastosowaniu.
Cienkie sadzonki. Gdy sadzonki zaczynają się pojawiać, przerzedzaj rośliny, aby nie rosły jeden na drugim. Sprawdź pakiet nasion, aby określić idealny odstęp między dojrzałymi roślinami.
Reklama
Wybierz pojemniki do sadzenia nasion rocznych. Zestawy startowe do nasion są dostępne w większości centrów ogrodniczych. Jednak roczne nasiona można sadzić w prawie każdym rodzaju pojemnika, od kartonów jaj i plastikowych kubków po puszki do muffinów i kartony po mleku. Pamiętaj, aby wcisnąć uchwyt drenażowy w dno każdego pojemnika.
Dodaj ziemię do rosnących pojemników. Użyj mieszanki początkowej nasion, dostępnej w większości centrów ogrodniczych, aby wyhodować nasiona w pomieszczeniu. Regularna gleba ogrodowa kompresuje nasiona i zapobiega wzrostowi korzeni. Zmocz glebę przed dodaniem jej do rosnących pojemników.
Zasiej nasiona. Skonsultuj się ze wskazówkami na pakiecie nasion, aby ustalić, na jakiej głębokości posadzić nasiona roczne. Dobrą zasadą jest sadzenie nasion jednorocznych na głębokości 2 lub 3 razy większej niż średnica nasion.
Wybierz ciepłe miejsce do uprawy nasion. Niektórzy eksperci zalecają trzymanie pojemników na lodówce, która jest ciepła i zwykle nie narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Idealne temperatury do wzrostu nasion wynoszą zwykle między 60 a 75 stopni F (15,56 i 23,89 stopni C).
Podlewaj nasiona co drugi dzień lub w razie potrzeby. Gleba powinna być wilgotna, ale niezbyt mokra. Nie podlewaj nasion, ponieważ mogą one zgnić.
Opieka nad sadzonkami. Gdy nasiona wykiełkują, przenieś pojemnik do ciepłego, słonecznego miejsca. Aby uzyskać najlepszy wynik, wybierz jasne okno wychodzące na południe lub umieść sadzonki pod fluorescencyjnymi lampkami.
 • Cienkie sadzonki na 1 roślinę na każde 1,5 cala (3,8 cm) lub 1 sadzonkę na mały pojemnik.
Przeszczep sadzonki po ostatniej dacie mrozu w Twojej okolicy. Sadzić sadzonki w chłodny, pochmurny dzień. Nadmierne ciepło, słońce i wiatr mogą stresować sadzonki i zabijać delikatne przeszczepy. Jeśli dzień przeszczepu jest słoneczny, posadź sadzonki późnym dniem, aby uniknąć ostrego słońca w środku dnia.
 • Usuń chwasty z gleby w ogrodzie, w którym sadzone będą sadzonki.
 • Zasadź sadzonkę. Wykop dziurę wystarczająco dużą dla systemu korzeniowego sadzonki i umieść sadzonkę w otworze. Przykryj otwór ziemią ogrodową i delikatnie stuknij ziemię wokół rośliny za pomocą dłoni.
 • Podlewaj rośliny jednoroczne po przesadzeniu. Przez pierwsze kilka tygodni utrzymuj wilgotność gleby, a korzenie rośliny zostaną ustalone. Jeśli rośliny zaczną więdnąć, natychmiast podlej.
 • Nawozić sadzonki organicznym, granulowanym nawozem o powolnym uwalnianiu.
Reklama

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Jak oszacować temperatury w stopniach Celsjusza w stopniach Fahrenheita

Jak uzyskać Kool Aid z włosów